Přeskočit na obsah

Boa Vista (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Boa Vista
Bubista (kreolštinou)
Monte Estância, nejvyšší vrchol ostrova
Monte Estância, nejvyšší vrchol ostrova
LokalizaceAtlantský oceán
StátKapverdyKapverdy Kapverdy
Topografie
Rozloha620 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka31 km
Šířka29 km
Nejvyšší vrcholMonte Estância (387 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel12 000 (2013)
Hustota zalidnění19,4 obyv./km²
Největší sídloSal Rei
Používané jazykyportugalština, kreolština
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Boa Vista (v překladu pěkná vyhlídka) je třetí největší ostrov Kapverd. Patří do severní skupiny ostrovů, které se nazývají návětrné (Barlavento). Ostrov je 31 kilometrů dlouhý a 29 kilometrů široký. Nejvyšším bodem ostrova je vrchol Monte Estância s nadmořskou výškou 387 metrů.

Ostrov, označovaný jako „perla“ Kapverd, je převážně pustý, pokrytý kamenitou pouští a minimem vegetace a z velké části neosídlený. Na ostrově je mezinárodní letiště Aeroporto Internacional Aristides Pereira. Po jeho celkové přestavbě a prodloužení jeho vzletové a přistávací dráhy v roce 2007 se stal ostrov dalším z cílů turistického ruchu země. Renomovaní evropští investoři a hotelové řetězce zde vybudovali luxusní apartmány a hotely, například v maurském stylu.[1] Na ostrově se nachází nejhezčí a nejdelší pláže Kapverd (např. Santa Mónica či Praia de Chaves).[2]

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Pozůstatek starého magmatického komína: hora Santo António

Boa Vista je nejjižnějším ostrovem skupiny ostrovů Barlavento a zároveň nejvýchodnějším ostrovem Kapverd. Leží jižně od ostrova Sal a severně od ostrova Maio, od nejzápadnějšího bodu afrického kontinentu, Zeleného mysu (Cabo Verde), podle kterého dostaly celé Kapverdy jméno, jej dělí 455 kilometrů.

Hlavním městem ostrova je přístav Sal Rei, ležící na jeho severozápadě. V roce 2004 zde žilo 2700 lidí, podle sčítání v roce 2010 se počet obyvatel zvětšil na 5770.[3]

Ve vnitrozemí se z vápencové plošiny zdvihá několik erodovaných vulkanických komínů, jinak je ostrov téměř plochý. Většina plochy 620 km² je pokryta pouští. Háje datlových palem se zde střídají s dunami, kamennou pouští, pyroklastickou sutí a širokými štěrkovými poli, provazci ztuhlé lávy a tmavým prachem. Nejvyšším bodem je Monte Estância (387 m n. m.) na jihovýchodě, dalšími výraznými vrcholy jsou Santo António a Monte Negro.

Vlivem suchého podnebí a neustále vanoucího severovýchodního větru dochází na ostrově, stejně jako na ostatních, k rozsáhlé erozi půdy. Zalesňovací kampaň po vyhlášení nezávislosti byla neúspěšná, na některých plochách se uchytily jen suchomilné akácie. Zemědělská půda je navíc ohrožována občasnými přívalovými dešti, které jsou příčinou jejího smývání. Roční bilance srážek mezi 100-300 mm nedovolí vytvořit skutečnou řeku nebo jezero. Větší čas jsou koryta řek (riberias) suchá.

Klima vykazuje pouze malé sezónní rozdíly teplot v rozmezí mezi 20 a 32 °C, extrémně vzácné srážky a obvyklý je zde silný vítr od severovýchodu. Ostrov obklopují dlouhé pláže se světlým pískem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Boa Vista (Kap Verde) na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]