Ansgar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sv. Ansgar
Ansgarius predikar Christna läran i Sverige by Hugo Hamilton.jpg
Apoštol severu
Datum narození asi 8. září 801
Místo narození Amiens
Datum úmrtí 3. února 865
Místo úmrtí Brémy
Svátek 3. únor
Úřady arcibiskup, řeholník - benediktin
Uctíván církvemi římskokatolická církev, pravoslaví, lutheráni, anglikánská církev
Patronem Dánska

Svatý Ansgar (též Oskar, Anskar apod.; asi 8. září 801 v Amiens3. února 865 v Brémách) byl arcibiskupem v Hamburku a v Brémách. Hamburské biskupské sídlo bylo založeno jako misijní výspa křesťanství v severních zemích a biskup Ansgar se zde proslavil jako „Apoštol severu“.

Ansgar pobýval jistou dobu na dánském dvoře křesťanského krále Haralda Klaka. Když za králem Ludvíkem Pobožným přišla v roce 829 do Wormsu delegace dvou poslů ze Švédska a od švédského krále Björna at Haugi, Ludvík určil Ansgara jako misionáře. Poslové tvrdili, že velké množství Švédů se chce nechat pokřtít a obrátit se na křesťanskou víru. Ansgar přijel do Birky v roce 829 se svým spolubratrem Witmarem. V roce 831 vytvořili malou komunitu, jejímž nejvýznamnějším členem byl i králův osobní sluha Hergeir.

Ansgar zemřel v roce 865 v Brémách. Jeho život zaznamenal Rimbert, jeho nástupce na arcibiskupském stolci, ve spise s názvem Vita Ansgari („Život Ansgarův“).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHAUBER, Vera; SCHINDLER, Hanns Michael. Rok se svatými. 2. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1997. 702 s. ISBN 80-7192-304-4.