Anne Sofie von Otter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anne Sofie von Otter

Anne Sofie von Otter (* 9. května 1955, Stockholm) je švédská mezzosopranistka.

Narodila se ve Stockholmu v rodině diplomata barona Görana von Otter. Vyrůstala v Bonnu, Londýně a Stockholmu. Po studiích ve Stockholmu a v Londýně byla angažována v Basileji, kde debutovala roku 1983 v roli Alcina v Haydnově opeře Orlando paladino. V The Royal Opera House v Covent Garden debutovala v roce 1985 a o dva roky později vystoupila poprvé v milánské La Scale. Následujícího roku 1988 zpívala poprvé v Metropolitní opeře v New Yorku roli Cherubína v Mozartově opeře Figarova svatba.

Úspěchy slavila v operních rolích skladatelů Wolfganga Amadea Mozarta, Georga Friedricha Händela, Claudia Monteverdiho, či jako Carmen ve stejnojmenné opeře Georgese Bizeta. V recitálech zpívá písně Gustava Mahlera, Johannesa Brahmse, Edvarda Griega, Hugo Wolfa, Jeana Sibelia a dalších skandinávských autorů.

V roce 2004 nahrála album italské a anglické barokní hudby s názvem Music for a While. Skladby skladatelů: John Dowland, Benedetto Ferrari, Girolamo Frescobaldi, Robert Johnson, Johann Hieronymus Kapsberger, Claudio Monteverdi, Henry Purcell, Giulio Caccini, Bernardo Storace, Barbara Strozzi. Jejími partnery na této nahrávce byli Jakob Lindberg, Anders Ericson a Jory Vinikour.

V roce 2007 zorganizovala poctu židovským skladatelům, kteří prošli koncentračním táborem Terezín. Album s názvem Terezín / Theresienstadt obsahuje nahrávky skladeb autorů: Pavel Haas, Hans Krása, Martin Roman, Ervín Schulhoff, Adolf Strauss, Karel Svenk, Carlo Sigmund Taube, Viktor Ullmann a Ilse Weber. Na realizaci se podíleli další interpreti: Bengt Forsberg, Christian Gerhaher a Daniel Hope.

Je provdána za herce a divarelního režiséra Benny Fredrikssona, má dvě děti.

Je držitelkou ceny Rolf Schock Prize a Grammy Award.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anne Sofie von Otter na anglické Wikipedii.