Albrecht von Haller

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Albrecht von Haller
Albrecht von Haller 1736.jpg
Narození 16. října 1708
Bern
Úmrtí 12. prosince 1777 (ve věku 69 let)
Bern
Alma mater Eberhard Karls Universität Tübingen
Univerzita v Leidenu
Ocenění člen Královské společnosti
Děti Gottlieb Emanuel von Haller
Podpis Albrecht von Haller – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Albrecht von Haller (16. října 1708, Bern, Švýcarsko12. prosince 1777, tamtéž) byl švýcarský anatom, fyziolog, botanik a básník. Jím prvně popsané rostliny se označují autorskou zkratkou "Haller".

Dlouhodobé onemocnění v dětství mu znemožnilo, aby se věnoval obvyklým chlapeckým sportovním zábavám, o to více rozvíjel svou mysl. Již v dětském věku četl a vykládal služebnictvu Bibli, připravoval slovník řečtiny a hebrejštiny, sbíral životopisy slavných mužů a žen. Když mu bylo sotva patnáct let, překládal Ovidia, Horatia a Vergilia a věnoval se i vlastní tvorbě.

Když mu v roce 1721 zemřel otec, přestěhoval se do domu lékaře v Bielu. Jeho pozornost se tak přesunula k medicíně. V 16 letech začal studovat na univerzitě v německém Tübingenu, o dva roky později se přesunul na univerzitu v nizozemském Leidenu.

Později navštívil Londýn, kde se seznámil s řadou vědců své doby. Studoval pak ještě v Paříži a od roku 1728 v Basileji, kde se věnoval vyšší matematice u Johanna Bernoulliho. Tam se také probudil jeho zájem o botaniku.

V roce 1729 se vrátil do Bernu, kde začal pracovat jako lékař. Nejvíce sil ale věnoval botanickým a anatomickým výzkumům, které mu brzy přinesly evropský věhlas. Stal se pak profesorem na univerzitě v Göttingenu, kde po sobě zanechal obrovské množství práce. Kromě výuky se věnoval botanické zahradě (Alte Botanische Garten der Universität Göttingen) a dalším institucím, mimoto se však dál zabýval výzkumem v oblasti botaniky a fyziologie. Neustal ani v psaní poezie a vedl rovněž měsíčník (Göttingische gelehrte Anzeigen), do kterého přispěl několika tisíci články.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Elementa physiologiae corporis humani VIII

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Albrecht von Haller. Sv. 10, str. 797

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]