Albrecht von Haller

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albrecht von Haller
Albrecht von Haller 1736.jpg
Narození 16. října 1708
Bern
Úmrtí 12. prosince 1777 (ve věku 69 let)
Bern
Bydliště Stará švýcarská konfederace
Alma mater Univerzita Tübingen
Univerzita v Leidenu
Zaměstnavatel Univerzita v Göttingenu
Ocenění člen Královské společnosti
Děti Gottlieb Emanuel von Haller
Příbuzní Karl Ludwig von Haller (vnuk)
Podpis Albrecht von Haller – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Albrecht von Haller (16. října 1708, Bern, Švýcarsko12. prosince 1777, tamtéž) byl švýcarský anatom, fyziolog, botanik a básník. Jím prvně popsané rostliny se označují autorskou zkratkou „Haller“.

Dlouhodobé onemocnění v dětství mu znemožnilo, aby se věnoval obvyklým chlapeckým sportovním zábavám, o to více rozvíjel svou mysl. Již v dětském věku četl a vykládal služebnictvu Bibli, připravoval slovník řečtiny a hebrejštiny, sbíral životopisy slavných mužů a žen. Když mu bylo sotva patnáct let, překládal Ovidia, Horatia a Vergilia a věnoval se i vlastní tvorbě.

Když mu v roce 1721 zemřel otec, přestěhoval se do domu lékaře v Bielu. Jeho pozornost se tak přesunula k medicíně. V 16 letech začal studovat na univerzitě v německém Tübingenu, o dva roky později se přesunul na univerzitu v nizozemském Leidenu.

Později navštívil Londýn, kde se seznámil s řadou vědců své doby. Studoval pak ještě v Paříži a od roku 1728 v Basileji, kde se věnoval vyšší matematice u Johanna Bernoulliho. Tam se také probudil jeho zájem o botaniku.

V roce 1729 se vrátil do Bernu, kde začal pracovat jako lékař. Nejvíce sil ale věnoval botanickým a anatomickým výzkumům, které mu brzy přinesly evropský věhlas. Stal se pak profesorem na univerzitě v Göttingenu, kde po sobě zanechal obrovské množství práce. Kromě výuky se věnoval botanické zahradě (Alte Botanische Garten der Universität Göttingen) a dalším institucím, mimoto se však dál zabýval výzkumem v oblasti botaniky a fyziologie. Neustal ani v psaní poezie a vedl rovněž měsíčník (Göttingische gelehrte Anzeigen), do kterého přispěl několika tisíci články.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Elementa physiologiae corporis humani VIII

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Albrecht von Haller. Sv. 10, str. 797

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]