Alamosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Alamosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 70-66 miliony let

Kostra druhu Alamosaurus sanjuanensis a Tyrannosaurus rex
Kostra druhu Alamosaurus sanjuanensis a Tyrannosaurus rex
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Sauropodomorpha
Infrařád: Sauropoda
Nadčeleď: Titanosauroidea
Čeleď: Titanosauridae
Rod: Alamosaurus
Gilmore, 1922
Typový druh
Alamosaurus sanjuanensis
Gilmore, 1922
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alamosaurus („Ještěr z Alama“) byl obří býložravý dinosaurus (sauropod), který dosahoval délky asi v rozmezí 20 až 30 m a hmotnost asi 30 - 80 tun (podle některých izolovaných obratlů obří velikosti mohl spadat do velikostní kategorie argentinosaura). Žil na konci období křídy před 70 až 66 milióny let na území dnešního jihozápadu USA. Žil zřejmě v mokřadech a záplavových pánvích, kde spásal dostupnou vegetaci.

Paleocénní dinosaurus?[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 publikoval americký geolog a paleontolog James E. Fassett studii, která naznačuje, že alamosauři mohli žít ještě před 64,8 milionu let, tedy již v období třetihorního paleocénu. Datovali totiž úlomek stehenní kosti alamosaura z Nového Mexika metodou uran-olovo. Výsledek přímého datování však zatím není obecně uznáván.[1] Jisté je, že alamosauři patří k posledním žijícím obřím sauropodům.

V literární fikci[editovat | editovat zdroj]

Alamosaurus se krátce objevuje v knize Poslední dny dinosaurů, kde jsou tito obří sauropodi pozorováni zdálky a jeden z lidských členů výpravy se dokonce uvelebí v jeho ohromné stopě, podobně jako ve vaně.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Gilmore, C.W. 1922. A new sauropod dinosaur from the Ojo Alamo Formation of New Mexico. Smithsonian Miscellaneous Collections. 72(14): 1-9.
  • Gilmore, C.W. 1946. Reptilian fauna of the North Horn Formation of central Utah. U.S. Geological Survey Professional Paper. 210-C:29-51.
  • Lehman, T.M. & Coulson, A.B. 2002. A juvenile specimen of the sauropod Alamosaurus sanjuanensis from the Upper Cretaceous of Big Bend National Park, Texas. Journal of Palaeontology. 76(1): 156-172.
  1. http://dinosaurus.bloguje.cz/881611-dinosauri-prezili-vymirani-k-t.php