Opisthocoelicaudia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxOpisthocoelicaudia
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 75 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Vystavená kostra opistocélikaudie
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Infrařád Sauropoda
Čeleď Saltasauridae
Rod Opisthocoelicaudia
Binomické jméno
Opisthocoelicaudia skarzynskii
Borsuk-Białynicka, 1977
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Opisthocoelicaudia ("duté ocasní obratle") byl rodem středně velkého sauropodního dinosaura, vědecky popsaného polskou paleontoložkou Marií Magdalenou Borsuk-Białynickou v roce 1977 z území dnešního Mongolska. Fosílie dinosaura byly objeveny v poušti Gobi již roku 1965 a sestávají z nekompletní kostry. Nebyla ovšem objevena zkamenělina krční páteře a lebky. Fosílie pocházejí z vrstev svrchní křídy (stupeň kampán, stáří asi 75 milionů let). Typový a zatím jediný známý druh tohoto rodu je O. skarzynskii, dosahující délky asi 12 metrů.

Popis a paleoekologie[editovat | editovat zdroj]

Stopy po zubech velkého tyranosaurida na pánevních kostech nasvědčují, že se mohl stávat jejich kořistí (v tomto případě šlo ale spíše o ohlodávání zdechliny). Opisthocoelicaudia byl velký čtyřnohý býložravec s masivními končetinami, dlouhým krkem i ocasem a relativně malou hlavou. Žil zřejmě v prostředí bažin nebo vlhkých lesů, které se tehdy ve střední Asii na velkém území rozkládaly. Jeho svalnatý ocas mohl snad sloužit k obraně nebo jako stabilizační podložka při stavění na zadní.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Tento sauropod se objevil také na známkách domovského státu Mongolska a dále státu Guinea. Dříve byl považován za jednoho z mála tehdy známých svrchnokřídových sauropodů, proto byl často zmiňovaným taxonem.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]