Agustín Moreto y Cabana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Agustín Moreto
Pareja-agustin moreto.jpg
Narození 9. dubna 1618
Madrid
Úmrtí 28. října 1669 (ve věku 51 let) nebo 27. října 1669 (ve věku 51 let)
Toledo
Alma mater Alcalská univerzita
Podpis Agustín Moreto – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Augustin Moreto y Cabana

Agustín Moreto y Cabana (čti -vánja). Narodil se 9. dubna 1618 v Madridu, zemřel 28. října 1669 v Toledu. Byl to španělský katolický kněz a dramatický básník.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn italských rodičů z Valencie, přesné datum narození není známo, ale byl pokřtěn v Madridu dne 9. dubna 1618.[1]

Mezi léty 1634 a 1637 studoval na univerzitě v Alcalá de Henares logiku, fyziku a umění. Absolvoval 11. prosince 1639. Potom zahájil své duchovní povolání a v roce 1643 byl vysvěcen jako jáhen ve farním kostele Santa María Magdalena v Mondéjaru (provincie Guadalajara). Tehdy také s největší pravděpodobností začalo jeho dramatické psaní.

Žil v Madridu do roku 1654, kdy se přestěhoval do Toleda a stal se kaplanem.[1] Někdy po roce 1657 byl vysvěcen na kněze a zdálo se, že svou dramatickou činnost ukončí. Na žádost arcibiskupa z Toleda, Baltasara de Moscoso a Sandovala, vstoupil totiž v roce 1659 do bratrstva San Pedro, aby pomohl spravovat nemocnici San Nicolás v Toledu, instituci, která se starala o chudé a opuštěné.[2] Navzdory tomu všemu si ještě našel čas a pokračoval v psaní. V areálu nemocnice žil až do své smrti. Zemřel 28. října 1668 jako Rektor des Hospitals del Refugio v Toledu. Veškerý svůj majetek odkázal chudým a byl pohřben v kapli Kristovy školy ve farnosti San Juan.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

V polovině 17. století byl již uznávanou literární osobností a členem Academie Castellana, která roku 1654 vydala první část jeho komedií (Primera Parte). V tomto vydání vyšla tiskem i jedna z jeho nejoblíbenějších a nejznámějších komedií El Desdén con el Desdén, kterou ve svých dílech napodobují i další autoři jako Molière v La Princesse d'Elide, Carlo Gozzi v La principessa filosofa a Schreyvogel v Donně Dianě.

Je charakteristické, že čtyři epizody v El Desdén con el Desdén jsou převzaty ze čtyř samostatných her Lope de Vega (La vengadora de las mujeres, Los milagros del ocio, De corsario a corsario a La Hermosa fea).[1]

Dále si do značné míry půjčil od Castra, Tirso de Molina a dalších. Jeho adaptace však ukazují velkou obratnost a kouzlo.[1]

Zanechal nedokončenou svou poslední práci, hru Santa Rosa z Limy. Dokončil ji později Pedro Francisco de Lanini.[1]

Druhá a třetí část jeho díla se objevila až dlouho po jeho smrti, v roce 1676.

Celkem jeho dílo obnáší více než sto her. Hrávaly se ve dvorním divadle v Madridu. Jeho četné komedie, které napsal zčásti sám a zčásti ve spolupráci s jinými autory, se vyznačují srozumitelnou kompozicí, skvělým provedením a výtečnou charakteristikou. Patří také k tomu nejlepšímu ve španělských divadlech.

Praze byla El Desdén con el Desdén uvedena v češtině roku 1868 a znovu 1877 v Prozatímním divadle v překladu Josefa Jiřího Stankovského. Pak byla hrána v roce 1885 s novým překladem Josefa Václava SládkaNárodním divadle.[3]

Mimořádně zdařilé jsou komedie El lindo Don Diego a Trampa adelante.

K jeho nejlepším dramatům patří El Valiente justiciero a La fuerza de la sangre.

Výběr z jeho díla byl vydán v Biblioteca de autores españoles, Bd. 39 (Madrid 1856).

Obsáhlý soupis jeho díla se nachází na španělské wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Agustín Moreto na německé Wikipedii, Agustín Moreto y Cavana na anglické Wikipedii, Agustín Moreto na španělské Wikipedii a Морето-и-Каванья, Агустин na ruské Wikipedii.

  1. a b c d e CHISHOLM, Hugh. Moreto y Cavana, Agustin Encyclopædia Britannica, 18. 11. vyd. Cambridge: Cambridge University, 1911. 831 s. 
  2. HERBERMANN, Charles. " Augustine Moreto y Cabaña ". Katolická encyklopedie. New York: Společnost Robert Appleton., 1913. 
  3. SLAVÍKOVÁ, Jitka. Donna Dianna, programová brožura. Praha: Národní divadlo, 2018. 86 s. ISBN 978-80-7258-628-8. S. 10. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MORETO Y CABANA, Augustin. Donna Diana. Praha: Jaroslav Pospíšil, 1868. 98 s. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]