Aframon rajské zrno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAframon rajské zrno
alternativní popis obrázku chybí
Aframon rajské zrno na ilustraci z roku 1813
Stupeň ohrožení podle IUCN
chybí údaje[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád zázvorníkotvaré (Zingiberales)
Čeleď zázvorníkovité (Zingiberaceae)
Rod aframon (Aframomum)
Binomické jméno
Aframomum melegueta
(Roscoe) K. Schum., 1904
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aframon rajské zrno (Aframomum melegueta), česky též aframom melegueta,[2] je rostlina z čeledi zázvorníkovitých. Semena se používají jako koření a jsou známá pod jmény pepř malaguinejský, guinejská zrnka či guinejský kardamom. Mají štiplavou chuť podobnou černému pepři s náznaky citrusů.

Aframon rajské zrno je vytrvalá rostlina, která roste podél západního pobřeží Afriky. Dosahuje výška asi 1,5 metru. Listy mají průměr asi 35 cm a šířku asi 15 cm, jsou výrazně žilkované. Květy jsou trubkovité, zygomorfní, vyvíjejí se z nich asi 5 až 7 cm dlouhé lusky, které obsahují množství malých červenohnědých semen. Jejich štiplavá chuť je způsobena obsahem aromatických ketonů, jako je (6)-paradol. Naopak silice, které dávají chuť blízce příbuznému kardamomu, se vyskytují pouze ve stopovém množství.

Semena jsou běžně využívána v kuchyni západní a severní Afriky, jinak se zřídkakdy používají. Do Evropy se semena dostala ze severní Afriky a během středověku tvořila náhradu za černý pepř, protože byla levnější. Během portugalské koloniální expanze v 15. století dosáhl Joao Alfonso de Averiro Beninu a do Lisabonu odtud přivezl „guinejský pepř“. Od té doby se s kořením poprvé masivně obchodovalo po moři, ale v dlouhodobém horizontu začala jeho popularita upadat kvůli otevření obchodních cest s Indií, díky čemuž bylo možné dovážet do Evropy skutečný pepř.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Aframomum_melegueta na anglické Wikipedii a Paradieskörner na německé Wikipedii.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-30]
  2. Florius - katalog botanických zahrad: Aframomum melegueta [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]