Adolf Bohuslav Dostal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Adolf Bohuslav Dostal
Adolf Bohuslav Dostal
Adolf Bohuslav Dostal
Narození30. prosince 1873
Praha-Veleslavín
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtíjaro 1940
Katyň, Polsko
Příčina úmrtípoprava zastřelením
Místo pohřbeníKatyň
Charkov
Alma materPrávnická fakulta Univerzity Karlovy
Povolánívoják, básník, překladatel a redaktor
OceněníKříž nezávislosti
Rodiče
Příbuzní
*Vilém Dostal bratr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adolf Bohuslav Dostal (30. prosince 1873 Praha-Veleslavín[1]jaro 1940 Katyň) byl český básník, divadelní kritik a historik, dramatik, autor fejetonů a pohádek, překladatel a redaktor týdeníku Zlatá Praha.

Život[editovat | editovat zdroj]

Adolf Bohuslav byl synem herečky Prozatímního divadla v Praze Marie Horské-Kallmünzerové a továrníka Leopolda Dostala. Po studiích práv se dal na literární dráhu, byl redaktorem časopisu Zlatá Praha. Psal pod pseudonymem Anna Böhmová. Překládal např. H. Manna, E. Rostanda a další autory. Mezi roky 1903–1907 působil jako dramaturg a ředitel činohry Švandova divadla v Praze. Následně přesídlil do Luhačovic, kde si v roce 1910 koupil vilu Valašku. V roce 1912 se v Uherském Brodě oženil s Marií Adolfinou Dopitovou.[2] Byl redaktorem luhačovických Lázeňských listů, do kterých přispíval, ale hlavně získával příspěvky od známých osobností. Během první světové války odešel do Polska a přerušil styky s českým prostředím. Ve Varšavě působil v redakci časopisu Kultura słowiańska. Časem získal polskou státní příslušnost a jako důstojník vstoupil do polské armády.

Na jaře roku 1940 byl v době přepadení Polska nacistickým Německem ze západu a Sovětským svazem z východu na východní frontě styčným důstojníkem Československého legionu. Zde byl po kapitulaci Polska zajat Sovětským svazem a poslán do zajateckého tábora ve Starobilsku. Spolu s dalšími důstojníky byl popraven NKVD a pohřben v katyňském lese. Desetitisíce obětí masakru bylo exhumováno a důstojně pohřbeno v Charkově.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Matriční záznam o sňatku
  3. PLACHÝ, Jiří. Adolf Dostal: legionář a spisovatel, který poprvé přeložil Manna, byl zavražděn v Katyni. Lidové noviny [online]. 2019-08-07 [cit. 2020-08-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]