Adolf Bohuslav Dostal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Adolf Bohuslav Dostal
Adolf Bohuslav Dostal
Adolf Bohuslav Dostal
Narození 30. prosince 1873
Praha-Veleslavín
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí jaro 1940
Charkov
Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Příčina úmrtí execution by shooting
Národnost Češi
Alma mater Právnická fakulta Univerzity Karlovy
Ocenění Kříž nezávislosti
Rodiče
Příbuzní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adolf Bohuslav Dostal (30. prosince 1873 Praha-Veleslavín[1]jaro 1940 Charkov) byl český básník, divadelní kritik a historik, dramatik, autor fejetonů a pohádek, překladatel a redaktor týdeníku Zlatá Praha.

Život[editovat | editovat zdroj]

Adolf Bohuslav byl synem herečky Prozatímního divadla v Praze Marie Horské-Kallmünzerové a továrníka Leopolda Dostala. Po studiích práv se dal na literární dráhu, byl redaktorem časopisu Zlatá Praha. Psal pod pseudonymem Anna Böhmová. Překládal např. H. Manna, E. Rostanda a další autory. Mezi roky 1903–1907 působil jako dramaturg a ředitel činohry Švandova divadla v Praze. Následně přesídlil do Luhačovic, kde si v roce 1910 koupil vilu Valašku. Byl redaktorem luhačovických Lázeňských listů, do kterých přispíval, ale hlavně získával příspěvky od známých osobností. Během první světové války odešel do Polska a přerušil styky s českým prostředím. Ve Varšavě působil v redakci časopisu Kultura słowiańska. Časem získal polskou státní příslušnost a jako důstojník vstoupil do polské armády.

Na jaře 1940 byl zavražděn orgány NKVD v Charkově.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. PLACHÝ, Jiří. Adolf Dostal: legionář a spisovatel, který poprvé přeložil Manna, byl zavražděn v Katyni. Lidové noviny [online]. 2019-08-07 [cit. 2020-08-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]