Adlumie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAdlumie
alternativní popis obrázku chybí
Adlumie Adlumia fungosa
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď makovité (Papaveraceae)
Rod adlumie (Adlumia)
Raf., 1808
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adlumie[1] (Adlumia) je rod rostlin z čeledi makovité, zahrnující pouze 2 druhy. Jsou to dvouleté popínavé byliny s vícekrát složenými, jemnými listy a dvoustranně souměrnými květy, které připomínají květy některých druhů srdcovek. Druh Adlumia asiatica roste ve východní Asii, Adlumia fungosa se vyskytuje v severovýchodních oblastech Severní Ameriky. Severoamerický druh je zřídka pěstován jako delikátní okrasná rostlina.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Adlumie jsou dvouleté bylinné liány s ovíjivým a zpravidla jednoduchým stonkem, který se vytváří až 2. rokem a dosahuje délky až 3 metrů. Listy jsou lodyžní, řapíkaté, vícenásobně složené z celokrajných, laločnatých lístků. Některé koncové lístky jsou přeměněny v úponky. Květy jsou dvoustranně souměrné, poněkud připomínající květy některých druhů srdcovek, uspořádané v úžlabních, vrcholičnatě latovitých květenstvích. Kalich je dvojčetný a opadavý. Koruna je zploštěle baňkovitá, vytrvalá. Vnější korunní lístky jsou srostlé až téměř k vrcholu, s vakovitou bází. Vnitřní korunní lístky mají spojené koncové laloky, které překrývají bliznu. Tyčinky jsou na bázi srostlé a připojené ke koruně. Semeník je čárkovitý až úzce podlouhlý, s vytrvalou čnělkou zakončenou dvojlaločnou bliznou. Plodem je tobolka pukající 2 chlopněmi a obsahující asi 6 semen.[2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod zahrnuje jen 2 druhy a má výrazně disjunktní areál. Adlumia fungosa je rozšířena ve východní polovině Severní Ameriky od Tennessee a Severní Karolíny po severovýchodní Kanadu. Druh má poměrně rozsáhlý areál, na většině jeho rozlohy se však vyskytuje jen zřídka a v některých amerických státech je řazen mezi ohrožené druhy. Roste ve skalnatých lesích, vlhkých prohlubních, keřové vegetaci a pod. Adlumia asiatica se vyskytuje v temperátní Asii v oblasti Mandžuska, severovýchodní Číny a Severní Koreje, kde roste v podrostu jehličnatých lesů a na jejich okrajích.[3][4][2]

Ekologické interakce[editovat | editovat zdroj]

Květy adlumií nevytvářejí nektar a jsou opylovány zejména včelami, které mají potenciál prodrat se do nitra květu.[5][6] Semena jsou šířena mravenci.[7]

Obsahové látky[editovat | editovat zdroj]

Druh Adlumia fungosa obsahuje alkaloid adlumidin, známý také z různých druhů rodu dymnivka, a také alkaloid bicucullin.[8]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Adlumia je v rámci čeledi Papaveraceae řazen do podčeledi Fumarioideae a tribu Fumarieae. V minulosti byly někdy oba druhy slučovány do jediného druhu, Adlumia fungosa.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Adlumia fungosa je delikátní popínavá bylina s jemnými listy. Je dosti vzácně pěstována jako okrasná rostlina.[9] Ze sbírek českých botanických zahrad není žádný druh adlumie uváděn.[10]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. a b BOUFFORD, David E. Flora of North America. Adlumia. [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2017. Dostupné online. (anglicky) 
  4. ZHANK, Mingli; LIDÉN, Magnus. Flora of China: Adlumia asiatica [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. KUBITZKI, K. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 2. Berlin: Springer, 1993. ISBN 978-3-642-08141-5. (anglicky) 
  6. SONDAY, Rebecca; BURNHAM, Robyn J. Adlumia fungosa (Aiton) Greene ex Britton [online]. Plant Diversity Website. Dostupné online. (anglicky) 
  7. LENGYEL, Szabolcz et al. Convergent evolution of seed dispersal by ants, and phylogeny and biogeography in flowering plants: A global survey.. Perspectives in Plant Ecology, Evolution and Systematics. 2010, čís. 12. 
  8. BUCKINGHAM, John et al. Dictionary of Alkaloids. [s.l.]: CRC Press, 2010. ISBN 978-1-4200-7769-8. (anglicky) 
  9. BRICKELL, Christopher (ed.). Encyclopedia of plants & flowers. [s.l.]: American Horticultural Society, 2011. ISBN 978-0-7566-6857-0. (anglicky) 
  10. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]