Acheroraptor temertyorum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxAcheroraptor temertyorum
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 66 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Umělecká představa vzezření acheroraptora
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Čeleď Dromaeosauridae
Podčeleď Velociraptorinae
Rod Acheroraptor
Evans et al., 2013
Binomické jméno
Acheroraptor temertyorum
Evans et al., 2013
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Acheroraptor temertyorum („Lupič z podsvětí“) byl malý, vývojově vyspělý deinonychosauroidní teropodní dinosaurus. Žil v období pozdní svrchní křídy, asi před 66 miliony let, na území dnešní Montany v USA. Jeho fosilní pozůstatky byly objeveny roku 2009 v sedimentech souvrství Hell Creek komerčními sběrateli fosílií.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Acheroraptor žil až na samém konci křídy, krátce před K-T vymíráním. Byl tedy současníkem posledních severoamerických dinosaurů, jako byl Triceratops, Tyrannosaurus nebo Ankylosaurus. Acheroraptor představoval ve svých ekosystémech predátora menších rozměrů, lovil zřejmě kořist do hmotnosti zhruba 100 kilogramů. Sám acheroraptor dosahoval maximální délky asi 3 metry a hmotnosti kolem 40 kilogramů.[1] Jeho blízkým příbuzným byl například o trochu starší asijský Velociraptor. V roce 2015 byl popsán druhý dromeosaurid ze souvrství Hell Creek, mnohem větší druh Dakotaraptor steini.

V literární fikci[editovat | editovat zdroj]

Acheroraptor je zmíněn v knize Poslední dny dinosaurů, kde téměř napadne geologa Robbena krátce po průchodu výpravy časoprostorovou škvírou do minulosti. Je popisován jako agilní opeřený teropod velikosti statného psa.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Evans, D. C.; Larson, D. W.; Currie, P. J. (2013). "A new dromaeosaurid (Dinosauria: Theropoda) with Asian affinities from the latest Cretaceous of North America". Naturwissenschaften. doi:10.1007/s00114-013-1107-5.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]