Absolutní datování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Absolutní datování a relativní datování jsou dva způsoby určování data v archeologii.

Metoda relativního datování zjišťuje pouhou následnost mezi prameny. Metoda absolutního datování, též zvaná chronometrická nebo kalendářní, určuje stáří pramene na lineární časové ose. Absolutní datování tedy znamená přesnější určení času, poukazuje na datové zařazení do určitého časového období.

Radiometrické datování je založené na principu, že chemické prvky obsahují radioaktivní izotopy, jejichž množství se v čase mění. Je-li tedy známa rychlost (poločas) rozpadu izotopů a jejich „původní“ poměr, je možné z jejich poměru ve zkoumaném vzorku odvodit, kdy proces radioaktivního rozpadu začal.

Radiokarbonové datování je nejčastěji používaná technika, kterou lze použít pouze u biologických pozůstatků. Výpočet je stanoven díky poklesu počtu atomů radioaktivního izotopu uhlíku C14 v původně živém organickém materiálu.

Termoluminiscence se používá pro datování vypálených hliněných struktur, např. keramiky. Křemičité minerály v hliněných předmětech absorbují tepelné záření na svoji maximální hodnotu (děje se tak například při vypalování cihel v peci) a dojde zde k prudkému vyzáření. Poté začnou minerály záření sice znovu absorbovat, ale už ne na maximum. Rozdíl mezi maximální hodnotou a v současnosti naměřenou hodnotou umožňuje určit stáří artefaktů.

Optická luminiscence je metoda pro určování stáří zeminy, konkrétně mikrozrnek křemene, která jsou v archeologických vrstvách přítomna prakticky všude. Výkop se provádí za tmy, protože metoda zjišťuje, kdy byl předmět naposled vystaven světlu.

Dendrochronologie, založená na analýze letokruhů stromů, je vůbec nejpřesnější metodou. Podle jejich množství, vzdálenosti, velikosti a za pomoci kalibračních křivek, které byly vytvořeny, je možné určit nejen stáří stromu, ale i klimatické podmínky v daných letech.

Archeomagnetické datování pro dataci pecí a výrobků z pálené hlíny využívá magnetické vlny.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. COJECO.CZ. archeomagnetické datování - CoJeCo.cz. www.cojeco.cz [online]. [cit. 2022-08-15]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KUNA, Martin, et al. Archeologie pravěkých Čech – Svazek 1: Pravěký svět a jeho poznání. Praha: Archeologický ústav AV ČR, 2007. 163 s. ISBN 978-80-86124-75-9. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]