AIM-132 ASRAAM

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eurofighter Typhoon 3. peruti britské RAF odpalující ASRAAM
ASRAAM na Typhoonu

AIM-132 Advanced Short Range Air-to-Air Missile je střela vzduch-vzduch krátkého dosahu s infračerveným (tepelným) naváděním. Její výrobcem je evropská společnost MBDA zabývající se vývojem a výrobou řízených střel. V současnosti je ve výzbroji Royal Air Force (RAF) a Royal Australian Air Force (RAAF), kde nahradila AIM-9 Sidewinder. Střela se vyznačuje vysokou manévrovatelností – zvládá přetížení až do 50 g.

Projekt začal jako britsko-německá spolupráce v osmdesátých letech 20. století. Byl součástí širší dohody, na jejímž základě USA vyvíjely AIM-120 AMRAAM se středním doletem, zatímco ASRAAM měl nahradil Sidewinder. Německo program opustilo po sjednocení s Východním Německem, kdy měli možnost prozkoumat ruskou raketu Vympel R-73. Ta se ukázala být mnohem nebezpečnější střelou krátkého dosahu, než se dosud předpokládalo. Byla schopna překonat všechny tehdejší západní rakety krátkého dosahu s tepelným naváděním. Němci se tedy rozhodli, že raketa s mnohem větší manévrovatelností bude důležitější než dostřel, což vyústilo ve vývoj rakety IRIS-T. Britové tedy postupovali dál na vlastní pěst a AIM-132 byla zařazena do služby RAF v roce 1998.

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

Spojené královstvíSpojené království Spojené království

Royal Air Force

AustrálieAustrálie Austrálie

Royal Australian Air Force: 20. srpna 2004 zavedla Austrálie rakety ASRAAM do výzbroje. Raketami byly vybaveny čtyři letky stíhaček F/A-18. Informace o počtu zakoupených raket je důvěrná.

Indie Indie

Indické letectvo: V červenci 2014 podepsala Indie s MBDA smlouvu o nákupu 384 raket ASRAAM v hodnotě 428 mil. USD. Rakety mají nahradit střely R.550 Magic nesené útočnými stíhačkami SEPECAT Jaguar.

Specifikace[editovat | editovat zdroj]

ASRAAM na výstavě ILA 2006

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku AIM-132 ASRAAM na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]