Přeskočit na obsah

Emanuel Antonín Meliš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Emanuel Antonín Meliš
Emanuel Antonín Meliš (Národní album, 1899)
Emanuel Antonín Meliš (Národní album, 1899)
Narození15. října 1831
Zminný
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí27. června 1916 (ve věku 84 let)
Praha-Vršovice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníVinohradský hřbitov
Národnostčeská
Alma materAkademické gymnázium v Praze
Povoláníhudební a hospodářský publicista
ChoťAntonie Melišová-Körschnerová
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emanuel Antonín Meliš (15. října 1831 Zminný29. června 1916 Praha-Vršovice[1]) byl český hudební publicista, spisovatel, překladatel, redaktor a spolkový činovník. Jeho manželkou byla spisovatelka a redaktorka Antonie Melišová-Körschnerová.

Život

Mládí

Narodil se ve Zminném nedaleko Dašic ve východních Čechách v rodině mlynáře. Od mládí se věnoval hudbě, studoval na gymnáziích v Hradci Králové a později na Akademickém gymnáziu v Praze. Poté se začal věnovat spisovatelství: přispíval časopisu Lumír hudebními statěmi a také překlady z francouzštiny a italštiny. Roku 1858 založil hudební časopis Dalibor,[2] ve kterém mj. vyzýval k tomu, aby se v Čechách a na Moravě zřizovaly pěvecké spolky jakožto výraz českého národního uvědomění.

Manželka Antonie Melišová-Körschnerová

Roku 1861 se oženil s přispěvatelkou Dalibora a spisovatelkou Antonií Körschnerovou, kterou pojal za manželku v rámci tzv. redaktorské svatby, při níž všichni zúčastnění, nevyjímajíce ani oddávajícího kněze, byli redaktory. Manželé pak společně žili v Pardubicích. Antonie Melišová- patřila k prvním česky publikujícím autorkám, roku 1861 pak začala jakožto první česká redaktorka vydávat časopis Lada, vůbec první český časopis určený ženám.

Hudební a spolková činnost

Zde působil ve spolkové i publikační činnosti: s Ludmilou Procházkou vydával sbírku čtyřzpěvů a sborů pod názvem Záboj a zpracoval roku 1863 s Josefem Bergmannem Průvodce v oboru písní od r. 1800–1862. Rovněž z italštiny přeložil libreto k opeře Kryšpín a kmotra, z němčiny pak libreta k operám Fidelio a Bludný Holanďan. Přispíval také hudebními články do Riegrova slovníku naučného heslo Dějiny ruské hudby a pro Mendlův hudební slovník hesla Dějiny české hudby a Dějiny ruské hudby. V Praze založil hudební podpůrný spolek Cecilie v Praze. Zasloužil se také o angažmá svého přítele Eduarda Nápravníka u ruského hraběte Jusupova, díky kterému zde Nápravník započal celoživotní umělecké angažmá k této zemi.

Národohospodářství

Roku 1864 vzdal se vydávání Dalibora a začal se věnovat studiím hospodářství a národohospodářství. Roku 1870 se stal tajemníkem Jednoty k povzbuzení průmyslu v Čechách, tuto funkci vykonával až do roku 1877. Roku 1878 se manželé Melišovi odstěhovali se do Malolán u Veské nedaleko Dašic, kde vybudovali rodinné sídlo Melišovka. Zde Meliš zřídil pokusnou hospodářskou stanici, věnoval se sepisování odborné hospodářské literatury. Roku 1887 založil hospodářský časopis Rozhled, který posléze vycházel v Chotěboři pod názvem Melišův rozhled. Roku 1894 ovdověl.

Úmrtí

Emanuel Antonín Meliš zemřel 29. června 1916 v Praze-Vršovicích. Pohřben byl na Vinohradském hřbitově.

Dílo (výběr)

Hudební díla

  • Záboj (sbírka čtyřzpěvů, s L. Procházkovou)
  • Průvodce v oboru českých tištěných písní pro jeden neb více hlasů (od r. 1800-1862) (s J. Bergmannem, 1863)

Národohospodářská díla

  • Zelařství (1878)
  • Cibulářství

Odkazy

Reference

  1. Archivní katalog. katalog.ahmp.cz [online]. [cit. 2022-04-08]. Dostupné online. 
  2. Archiv ND. archiv.narodni-divadlo.cz [online]. [cit. 2022-04-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy