Přeskočit na obsah

Lethrus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxLethrus
alternativní popis obrázku chybí
Lethrus cephalotes
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádbrouci (Coleoptera)
Podřádvšežraví (Polyphaga)
InfrařádScarabaeiformia
NadčeleďScarabaeoidea
Čeleďchrobákovití (Geotrupidae)
RodLethrus
Scopoli, 1777
Druh vyhynulý v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lethrus je rod broukůčeledi chrobákovitých kde je řazen do podčeledi Lethrinae. Jsou relativně velcí, robustní, nelétaví (apterní), mají nápadně silná kusadla a živí se rostlinnou potravou.

Rozšíření

Chrobáci tohoto rodu žijí na rozsáhlém, ale disjunktním areálu který je rozdělen do třech části. Západní část se rozkládá v jihozápadní Evropě a v Malé Asii, centrální se nachází ve Střední Asii (kde žije největší počet druhů) a východní část leží v Mongolsku a blízkém okolí.

Výskyt

Vyskytují se obvykle v koloniích na místech s půdou částečně zbavenou rostlinného krytu. Vybírají si teplé, jižně orientované a převážně svažité terény, které nebývají zaplavované vodou, žijí samostatně v norách hlubokých 5 až 15 cm. Protože nelétají mají jen omezenou možnost šířit se na jiná místa.

Popis

Černě zbarvení chrobáci s velkými kusadly jsou obvykle velcí 15 až 25 mm a mají srostlé krovky. U rodu Lethrus se projevuje pohlavní dimorfismus, samci mají u převážné většiny druhů na spodní straně dolní čelisti (mandibuly) zřetelné výrůstky odlišné u jednotlivých druhů. Samice výrůstky nemají a jsou u většiny druhů na prvý pohled stejné.

Brouci tohoto rodu se na rozdíl od ostatních chrobáků neživí trusem nýbrž rostlinami. Potravu si hledají v blízkosti nory, vybírají si převážně mladé listy a květy, které ukusují. Lezou také na rostliny až do výšky 80 cm a kousky listů shazují dolů, pak je postupně odvlékají pozpátku do nory. Nejsou příliš vybíraví, bylo shledáno přes 100 druhů rostlin, které žerou.

Rozmnožování

Brzy na jaře, v březnu až počátkem května, vylézají po přezimování mladí dospělci z půdy na povrch a hloubí si pro sebe obytné nory. V následném období páření vyhledávají samci nory obývané samicemi a lezou k nim. Pokud se samec snaží dostat do nory kde je již samec, dochází k souboji. V noře dojde k páření a pak společně noru prodlužují do hloubky až 1 m a v ní budují 5 až 11 postranních buněk, do které samice naklade po vajíčku. Hloubka i počet buněk odvisí od druhu i poddajnosti substrátu, vyhrabanou hlínu vrší vedle vstupního otvoru nory. Buňky zaplní čerstvými rostlinami (asi 50 cest s potravou pro jednu buňku) a hlínou je utěsní. Rodiče přes zimní období zahynou, jen ojediněle se jedinec může dožít další sezony.

Larva se z vajíčka vylíhne do dvou týdnů a po spotřebování vaječného obalu se živí rostlinami připravenými rodiči. Přibližně během měsíce prodělá tři instary, při posledním si zhotoví kokon z hlíny a výměšků. Stadium kukly trvá asi 3 měsíce, následně se vytvoří imago které v kokonu přezimuje.

Taxonomie

Rod Lethrus je tvořen asi 120 druhy a je považován za jediný rod v nelétavé podčeledi Lethrinae. Hlavními rozlišovacími znaky mezi jednotlivými druhy jsou tvar mandibuly a jejich výrůstků, pronotum a genitálie samců.

Rod se obvykle dělí do těchto 9 podrodů:

  • Abrognathus Jakovlev, 1890
  • Ceratodirus Fischer von Waldheim, 1845
  • Furcilethrus Nikolayev, 1968
  • Heteroplistodus Jakovlev, 1890
  • Lethrus Scopoli, 1777
  • Mesolethrus Nikolajev, 2003
  • Neolethrus Nikolaev, 1987
  • Paralethrus Nikolajev, 2003
  • Scelolethrus Semenov, 1892

Význam

Pokud se brouci rodu Lethrus na polích, vinicích nebo v zahradách silně rozmnoží působí na plodinách škody (odštipují mladé lístky i květy) a jsou na těchto místech hubeni. Počátkem 20. století žil v České republice jeden druh tohoto rodu, chrobák révový (Lethrus apterus), který je v současnosti v ČR považován již za vyhynulý druh.[1][2][3]

Reference

  1. DROŽOVÁ, Dana. Speciace rodu Lethrus (Coleoptera: Geotrupidae). Praha, 2011 [cit. 23.10.2014]. Diplomová práce. Univerzita Karlova v Praze. Vedoucí práce Petr Janšta. Dostupné online.
  2. KRÁL, D.; JANŠTA, P.; ŠÍPEK, P. Speciace rodu Lethrus v evropské a maloasijské oblasti [online]. Ústav biologie obratlovců AV ČR, v.v.i., Brno, rev. 10.02.2012 [cit. 2014-10-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-23. 
  3. Dictionnaires: Lethrus [online]. Éditions Larousse, FR [cit. 2014-10-23]. Dostupné online. (francouzsky) 

Externí odkazy