7 (linka metra v Madridu)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
7
Nástupiště ve stanici Guzmán el Bueno
Nástupiště ve stanici Guzmán el Bueno
Stát ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Město Madrid
Datum otevření 1974
Barva na mapě oranžová
Technické informace
Počet stanic 30[1]
Délka 32,9
Depa Canillejas
Soupravy řada 9000
Externí odkazy
OpenStreetMap mapová data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Linka 7 madridského metra spojuje severozápadní část Madridu s jeho východní částí a východní aglomerací a vede ze stanice Pitis na severu do stanice Hospital del Henares ve městě Coslada na východě. Na lince se nachází 30 stanic a délka linky činí 32,9 km. Tratě jsou vybudovány jako širokoprofilové, nástupiště mají délku 115 m na úseku PitisEstadio Metropolitano a 90 m na úseku Barrio del PuertoHospital del Henares. První úsek linky byl otevřen v roce 1974, k poslednímu rozšíření došlo v roce 2007.

Linka je rozdělená na dva provozní úseky – Pitis – Estadio Metropolitano, který patří do tarifního pásma A a úsek Estadio Metropolitano – Hospital del Henares, který se nachází mimo Madrid v pásmu B1 a tvoří takzvané MetroEste („východní metro“).[1] Na severním konci linky se jako předposlední nachází jedna nedokončená stanice – Arroyo del Fresno, která zůstává uzavřena od svého dokončení v roce 1999.[2]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Plán stanic linky

Linka pochází následujícími městskými obvody Madridu v severozápadně-východním směru:

Kromě toho vede městy Coslada a San Fernando de Henares, které leží v Madridském autonomním společenství na východ od Madridu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První úsek linky mezi stanicemi Pueblo Nuevo a Las Musas byl otevřen večer dne 17. července tehdejším princem (pozdějším králem) Juanem Carlosem společně s dalšími šesti ministry.[3] Současně bylo otevřeno depo Canillejas a přiléhající opravárenské dílny. Na ulici Alcalá poblíž stanice Pueblo Nuevo se konal slavnostní ceremoniál, prince uvítal ministr obrany generálporučík Coloma Gallegos a při této příležitosti byla uspořádána vojenská přehlídka.[3] Princ Juan Carlos následně projel linkou přes konečnou stanici Las Musas až do depa Canillejas, kde mu byly představeny novinky na nové lince metra.[3] Jelikož se opozdila dodávka souprav řady 5000, na lince musely být zpočátku provozovány starší vozy řady 1000.

17. května 1975 bylo do provozu uvedeno rozšíření ze stanice Pueblo Nuevo do stanice Avenida de América, kde se linka křížila s linkou 4.[4][5] (Dodatečně ve stanici vznikl přestup na linky 6 a 9.) Během následujících více než dvaceti let měla linka charakter radiály bez trasy, která by vedla středem města. To z ní, spolu s dlouhým přestupem na stanici Avenida de América, činilo jednu z nejméně používaných linek v síti. Tento stav se změnil až v roce 1996, kdy se začalo s výstavbou navazujících úseků procházejících čtvrtí Chamberí a dále pokračujících na severozápadní okraj města. Úseky byly otevírány postupně: nejprve v březnu 1998 úsek ze stanice Avenida de América do stanice Gregorio Marañón, následně v říjnu 1998 byla linka prodloužena do stanice Canal, v únoru 1999 do stanice Valdezarza a konečně v březnu 1999 do stanice Pitis.[6] Díky tomuto prodloužení vznikly nové přestupy (ve stanici Gregorio Marañón přestup s linkou 10, ve stanici Canal s linkou 2 a ve stanici Guzmán el Bueno znovu s linkou 6).[6] Na druhou stranu, nevzniklo žádné přestupní spojení s linkou 1, protože by bylo třeba postavit delší propojovací chodby, avšak toto spojení další stanice mají (např. Diego de León či spojení stanic Acacias a Embajadores).

Součástí prvního rozšíření (do stanice Gregorio Marañón) byla i výstavba propojovacího tunelu s linkou 8 do stanici Nuevos Ministerios. Spojka odbočuje mezi stanicemi Avenida de América a Gregorio Marañón v tzv. telescopiu.

Posledním rozšířením byl úsek ze stanice Las Musas do stanice Hospital del Henares, který byl otevřen 5. května 2007.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Linka se kříží s linkami metra 2, 4, 5, 6, 9 a 10. Ačkoliv protíná trasu linky 1, nemá s ní žádnou přestupní stanici. (Nejkratší vzdálenost je mezi stanicemi Alonso Cano a Iglesia.) Linka 7 má dva přestupy na příměstskou železnici Cercanías – ve stanicích Pitis a Coslada Central.

Linka v síti metra patří k těm s širokým průjezdním profilem. Rozchod koleje je stejný jako v celé síti – netypických 1445 mm. Odběr proudu je realizován trolejovým vedením, pevným v celé délce linky, napětí v soustavě je 1500 V ss. Na lince jsou v současnosti provozovány soupravy řady 9000 od italského výrobce Ansaldo Breda.

Jak již bylo zmíněno, linka je provozována na dvou nezávislých úsecích – městském a příměstském. Ve stanici Estadio Metropolitano se nachází střední nástupiště, přes které je možné přestoupit na další vlak. Zatímco směrem z centra není třeba označovat jízdní doklad (to je třeba až na výstupu z příslušné stanice), směrem do centra je vždy nutné prokázat se u turniketů platným jízdním dokladem. Po desáté hodině večer (22.00) vlaky nezajíždějí do stanice Pitis, která se nachází v řídce obydlené oblasti, a končí ve stanici Lacoma.[7]

Linka je pokrytá mobilním telefonním signálem v úsecích Guzmán el Bueno – Islas Filipinas a Alonso Cano – Avenida de América.

Plán linky

Seznam stanic[editovat | editovat zdroj]

Linka v současnosti prochází 30 funkčními a jednou nedokončenou stanicí. Průměrná vzdálenost mezi stanicemi je 1030 m.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Do budoucnosti je plánované především otevření nedokončené stanice Arroyo Fresno, její stav je ale dost zanedbaný v důsledku častého vandalismu. Dlouhou dobu se čekalo na dokončení okolní bytové zástavby, nyní však bude stanice muset projít významnou rekonstrukcí.[2] Vedení Madridského autonomního společenství, zodpovědné za výstavbu metra, uvádí, že stanice by měla být otevřena do konce aktuálního volebního období (tj. do roku 2019).[8]

Pravděpodobné je ještě prodloužení východního konce linky západním směrem zpátky do města a ukončení společnou stanicí El Cañaverallinkou 2.[9]

Více hypotetické je případné rozšíření na východ směrem do měst Torrejón de Ardoz a Alcalá de Henares (tato oblast je již obsluhována příměstskou železnicí a navíc zde již není tak hustá zástavba.)[9] Nejasné je také případné rozšíření linky ze stanice Pitis dále na sever, záleží především na tom, jestli se v této, zatím neobydlené oblasti, budou stavět nové obytné čtvrti.

Velice spekulativní je možnost prohození polovin linek 3 a 7 ve stanici stanici Islas Filipinas (nebo nové stanici Cristo Rey) – linka 3 by tedy končila ve stanice Pitis a linka 7 by pokračovala dále na západ. Zde by se počítalo s přestupní stanicí Ciudad Universitaria a dopravní obsluhou madridského kampusu. Další rozšíření by však nebylo možné kvůli neexistující zástavbě dále na západ.[9] Tento návrh by však přinesl úskalí nutnosti provozovat úsel Islas Filipinas – Pitis s úzkoprofilovými soupravami (kvůli zbytku linky 3).[9]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Línea 7 (Metro de Madrid) na španělské Wikipedii.

 1. a b http://www.planometromadrid.org/linea-7-metro-madrid.php
 2. a b c POZO, Raúl. La estación fantasma de Arroyo Fresno, una chapuza de Gallardón que costará más de 8 M. a Madrid. Vozpópuli [online]. 2016-06-05 [cit. 2016-11-23]. Dostupné online. (španělština) 
 3. a b c El Príncipe de España inaugura cuatro obras del Plan de Cercanías de Madrid y seis estaciones de Metro. ABC. 18. červenec 1974, roč. 71, čís. 22102, s. 1. Dostupné online [cit. 2016-11-20]. ISSN 1136-0232. (španělština) 
 4. MOYA RODRÍGUEZ, Aurora, Laredo, Luis M.; Baztán, Milagros. Metro de Madrid 1919–2009: Noventa años de historia. Příprava vydání Baztán, Milagros. 1. vyd. Madrid: Metro de Madrid, 2009 (2009 tisk). 511 s. ISBN 978-84-613-6154-0. Kapitola El Estado, s. 204. (španělština) 
 5. La línea séptima del Metro ya enlaza Pueblo Nuevo con la Avenida de América. ABC. 18. březen 1975, roč. 72, s. 51. Dostupné online [cit. 2017-02-06]. (španělština) 
 6. a b MELIS MAYNAR, Manuel; ARNAIZ RONDA, Manuel; TRABADA GUIJARRO, Jesús; DÍAZ RETANA, José Maria; OLIVÉ BARRAU, Rosa; GONZÁLEZ JIMÉNEZ, Antonio; ALONSO RODRÍGUEZ, Juan Pablo, et. al. Las infraestructuras de Metro y de transportes en la Comunidad de Madrid: Período 1995–2003. Příprava vydání Comunidad de Madrid, Consejería de obras públicas urbanismo y transportes. 1. vyd. Madrid: Comunidad de Madrid, Consejería de obras públicas urbanismo y transportes, 2003. 335 s. ISBN 978-84-451-25052. Kapitola 5.8–5.11 Prolongación de la línea 7, s. 138–173. (španělština) 
 7. Jízdní řád linky 7
 8. La Comunidad solo abrirá la estación de Metro de Arroyo del Fresno durante esta legislatura. Madridiario [online]. 2016-08-17 [cit. 2016-11-23]. Dostupné online. (španělština) 
 9. a b c d Archivovaná kopie. www.jccanalda.es [online]. [cit. 2016-11-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-06. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • MELIS MAYNAR, Manuel; ARNAIZ RONDA, Manuel; TRABADA GUIJARRO, Jesús; DÍAZ RETANA, José Maria; OLIVÉ BARRAU, Rosa; GONZÁLEZ JIMÉNEZ, Antonio; ALONSO RODRÍGUEZ, Juan Pablo, et. al. Las infraestructuras de Metro y de transportes en la Comunidad de Madrid: Período 1995–2003. Příprava vydání Comunidad de Madrid, Consejería de obras públicas urbanismo y transportes. 1. vyd. Madrid: Comunidad de Madrid, Consejería de obras públicas urbanismo y transportes, 2003. 335 s. ISBN 978-84-451-25052. (španělština) 
 • MOYA RODRÍGUEZ, Aurora, Laredo, Luis M.; Baztán, Milagros. Metro de Madrid 1919–2009: Noventa años de historia. Příprava vydání Baztán, Milagros. 1. vyd. Madrid: Metro de Madrid, 2009 (2009 tisk). 511 s. ISBN 978-84-613-6154-0. (španělština) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Pitis Metro v MadriduLinka 7 Madrid-MetroLinea7.svg směr Hospital del Henares
     

Pitis Cercanias Logo.svgArroyo del FresnoLacomaAvenida de la IlustraciónPeñagrandeAntonio MachadoValdezarzaFrancos RodríguezGuzmán el Bueno Madrid-MetroLinea6.svgIslas FilipinasCanal Madrid-MetroLinea2.svgAlonso CanoGregorio Marañón Madrid-MetroLinea10.svgAvenida de América Madrid-MetroLinea4.svg Madrid-MetroLinea6.svg Madrid-MetroLinea9.svgCartagenaParque de las AvenidasBarrio de la ConcepciónPueblo Nuevo Madrid-MetroLinea5.svgAscaoGarcía NoblejasSimancasSan BlasLas MusasEstadio MetropolitanoBarrio del PuertoCoslada Central Cercanias Logo.svgLa RamblaSan FernandoJaramaHenaresHospital del Henares

Kurzívou jsou vyznačeny zatím nedokončené stanice