Casa de Campo (stanice metra v Madridu)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Casa de Campo
Nástupiště stanice
Nástupiště stanice
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
MěstoMadrid
ČtvrťLatina
Moncloa – Aravaca
UlicePuerta del Batán
Paseo de la Venta
Vznik2002 (všechny linky)
Tarifní pásmoPásmo A
Linky
Technické informace
Počet nástupišť2
Externí odkazy
Souřadnice sídla
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Casa de Campo (plným názvem španělsky Estación de Casa de Campo; doslovně přeloženo jako „venkovské sídlo“ – královské) je stanice metraMadridu. Nachází se poblíž křižovatky ulic Puerta del Batán a Paseo de la Venta na okraji parku Casa de Campo na rozhraní městských obvodů Latina a Moncloa – Aravaca. Stanice je přestupní mezi linkami 10 a linky 5, která zde končí. Stanice se nachází v tarifním pásmu A a je bezbariérově přístupná.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Místem stanice původně procházela linka Suburbano – příměstská linka mezi stanicemi Plaza de España a Aluche, později přejmenovaná na linku 10. Na přelomu tisíciletí došlo ke stavebním úpravám, které vyústily v prodloužení linky 10 (původní Suburbano) dále na jih a vytvoření přestupního uzlu na konečné linky 5, do které byl zakomponován zbylý úsek směrem na Aluche.

Stanice metra Casa de Campo byla otevřena 22. října 2002 společně s prodloužením linky 10 do stanice Colonia Jardín.[1]

Původně se stanice měla jmenovat Puerta de Batán, nakonec však bylo od návrhu ustoupeno, vzhledem k možné záměně se sousední stanicí Batán.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stanice má poněkud zvláštní uspořádání kolejí a nástupišť – mezi třemi kolejemi se nacházejí dvě nástupiště. Vnější koleje náleží lince 10, která stanicí prochází a vnitřní kolej patří ke končící lince 5. Na jih od stanice se v tunelu koleje linky 10 spojují a podcházejí tunel linky 5 vedoucí do stanice Campamento. Ten je dvojkolejný, ale těsně před stanicí se koleje sbíhají do jedné. Na opačné straně se opět rozcházejí do dvou odstavných kolejí a odbočky na linku 10 směrem do stanice Batán.

Pod nástupištěm ve směru Puerta del Sur se nachází jedna nepoužívaná kolej – dříve sloužila jako kolej Suburbana a linky 10. Do budoucnosti je teoreticky možné část nástupiště odstranit a kolej zprovoznit.

Stanice se nachází blízko ulice Paseo de Extremadura (silnice N-V vedoucí do Extremadury). Nedaleko se také nachází vstup do madridské zoologické zahrady.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Stanice slouží také jako zastávka pro mnohé městské a příměstské autobusy a jedno z míst pro vstup do Casa de Campo.

Stanice linky 5 má pouze jednu kolej a na obou stranách má výhybky, vlaky pak vykonávají rychlé obraty přímo u nástupiště. Z vlaku je umožněn výstup na obě strany zároveň a teoreticky je možný i průchod vlakem z jednoho nástupiště na druhé.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Estación de Casa de Campo na španělské Wikipedii.

  1. La línea 10 de Metro recupera toda su actividad. El País [online]. 2002-10-23 [cit. 2017-01-27]. Dostupné online. (španělština) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MELIS MAYNAR, Manuel; ARNAIZ RONDA, Manuel; DÍAZ RETANA, José Maria; HERRERA ALVÁREZ, Manuel. Ampliación de la Línea 10 del Metro de Madrid. 1. vyd. Madrid: Comunidad de Madrid, Consejería de obras públicas urbanismo y transportes, 2003 (14. 05. 2003 tisk). 445 s. ISBN 978-84-451-2430-7. (španělština) 
  • MELIS MAYNAR, Manuel; ARNAIZ RONDA, Manuel; TRABADA GUIJARRO, Jesús; DÍAZ RETANA, José Maria; OLIVÉ BARRAU, Rosa; GONZÁLEZ JIMÉNEZ, Antonio; ALONSO RODRÍGUEZ, Juan Pablo, et. al. Las infraestructuras de Metro y de transportes en la Comunidad de Madrid: Período 1995–2003. Příprava vydání Comunidad de Madrid, Consejería de obras públicas urbanismo y transportes. 1. vyd. Madrid: Comunidad de Madrid, Consejería de obras públicas urbanismo y transportes, 2003. 335 s. ISBN 978-84-451-25052. (španělština) 
  • MOYA RODRÍGUEZ, Aurora, Laredo, Luis M.; Baztán, Milagros. Metro de Madrid 1919–2009: Noventa años de historia. Příprava vydání Baztán, Milagros. 1. vyd. Madrid: Metro de Madrid, 2009 (17. 10. 2009 tisk). 511 s. ISBN 978-84-613-6154-0. (španělština) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Casa de Campo Metro v MadriduLinka 5 Alameda de Osuna
Casa de Campo Campamento

Casa de Campo CampamentoEmpalmeAluche Eugenia de MontijoCarabanchelVista AlegreOporto UrgelMarqués de VadilloPirámides Acacias Puerta de ToledoLa LatinaÓpera Callao Gran Vía ChuecaAlonso Martínez Rubén DaríoNúñez de Balboa Diego de León Ventas El CarmenQuintanaPueblo Nuevo Ciudad LinealSuanzesTorre AriasCanillejasEl CaprichoAlameda de Osuna (– Aeropuerto T1-T2-T3 )

Hospital Infanta Sofía Metro v MadriduLinka 10 Puerta del Sur
Batán Casa de Campo Colonia Jardín

Hospital Infanta SofíaReyes CatólicosBaunatalManuel de FallaMarqués de la ValdaviaLa MoralejaLa GranjaRonda de la ComunicaciónLas Tablas MontecarmeloTres OlivosFuencarralBegoñaChamartín Plaza de Castilla CuzcoSantiago BernabéuNuevos Ministerios Gregorio Marañón Alonso Martínez Tribunal Plaza de España Príncipe Pío LagoBatánCasa de Campo Colonia Jardín Aviación EspañolaCuatro VientosJoaquín VilumbralesPuerta del Sur