Žofie Braniborská (1568–1622)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žofie Braniborská
princezna braniborská a kurfiřtka saská
SophieBrandSachsen.jpg
Sňatek 25. dubna 1582
Manžel Kristián I. Saský
Narození 6. června 1568
Rheinsberg
Úmrtí 7. prosince 1622
Colditz
Potomci Kristián
Jan Jiří
Žofie
August
Dorota
Dynastie Hohenzollernové
Otec Jan Jiří Braniborský
Matka Sabina Braniborsko-Ansbašská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žofie Braniborská (6. června 1568, Rheinsberg7. prosince 1622, Colditz) byla členka dynastie Hohenzollernů, princezna braniborská a sňatkem s Kristiánem I. Saským i saská kurfiřtka. Od roku 1591 byla regentka za nedospělého syna Kristiána II., tedy i vladařka Saska.

Život[editovat | editovat zdroj]

Žofie se narodila 6. června 1568 na zámku Zechlin ve městě Rheinsberg v Braniborsku. Jejím otcem byl braniborský kurfiřt Jan Jiří Braniborský (1525-1598) a její matkou byla jeho druhá manželka, Sabina Braniborsko-Ansbašská (1548-1575), dcera markraběte Jiřího Braniborsko-Ansbašského.

Dne 25. dubna 1582 si Žofie v Drážďanech vzala saského kurfiřta Kristiána I. Saského (1560-1591), syna Augusta Saského. V den svatby bylo Žofii teprve 14 let a již rok po svatbě se jí narodilo první dítě; syn Kristián.

Po smrti manžela Kristiána, který zemřel ve věku 31 let, se Žofie společně s hrabětem Fridrichem Vilémem I. Sasko-Výmarským stala regentkou za svého nejstaršího syna, který se měl stát nástupcem po svém otci.

Žofie byla ortodoxní luteránka a bojovala proti kryptokalvinismu v Sasku. Po smrti Kristiána I. v roce 1591 byl kancléřem kalvinista Nikolaus Krell, odpůrce luteránské ortodoxie. Toho nechala Žofie uvěznit v pevnost Königstein a následně roku 1601 jej nechala v Drážďanech popravit.

Erdmuthe Braniborská, sestra Žofie, nechala pro svoji mladší sestru sepsat modlitební knížku, která se stala jednou z nejstarších modlitebních knížek pro ženy.

Jako vdova žila Žofie střídavě v Drážďanech a na zámku v Colditz. Nechávala razit vlastní zlaté mince se svojí podobiznou (Žofiiny zlaťáky, též Sophiendukaten) a vlastnila též starý františkánský kostel v Drážďanech. Ten později pojmenovali právě po Žofii; Sophienkirche, tedy Žofiin kostel. Zemřela 7. prosince 1622 ve věku 55 let na zámku v Colditz.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Ze sňatku s Kristiánem vzešlo sedm dětí, přičemž pět z nich, tři synové a dvě dcery, se dožily dospělosti.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sophie of Brandenburg na anglické Wikipedii.