Erdmuthe Braniborská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Erdmuthe Braniborská
ErdmutBrandenburgPommern.PNG
Narození 26. června 1561
Berlín
Úmrtí 13. listopadu 1623 (ve věku 62 let)
Słupsk
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Erdmuthe Braniborská (26. června 1561 Berlín13. listopadu 1623 Słupsk) byla braniborská princezna a pomořanská vévodkyně. Pocházela z dynastie Hohenzollernů, byla nejstarší dcerou kurfiřta Jana Jiřího Braniborského a jeho druhé ženy Sabiny Braniborsko-Ansbašské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Již v 7 letech byla zasnouben s vévodou Janem Fridrichem Pomořanským, za kterého se provdala 17. února 1577 ve Štětíně. Při této příležitosti byla obnovena dědická smlouva mezi rodem Hohenzollernů a Greifenů, ze kterých oba novomanželé pocházeli. Manželství bylo popisováno jako šťastné, ale zůstalo bezdětné. Poté, co Erdmuthe potratila, dala jí Alžběta z Doberschützu lék na snížení horečky. Později za to byla obviněna z čarodějnictví (lektvar měl způsobit vévodkyninu neplodnost) a popravena.

Ermuthe sehrála důležitou roli při uzavření sňatku mezi svým synovcem Kristiánem II. Saským a Hedvikou Dánskou. Roku 1596 sepsala pro svou sestru Žofii modlitební knížku, která se stala jednou z nejstarších modlitebních knížek pro ženy. Po smrti svého muže 9. února 1600 obdržela město Słupsk jako vdovský statek a uchýlila se na zdejší hrad. Na pozici hradního kaplana jmenovala Michaela Brüggemanna.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Erdmuthe of Brandenburg na anglické Wikipedii.