Zdenka Česká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vyobrazení manželského páru Zdenky a Albrechta (Saská kronika 1492)
Příbuzenstvo
otec Jiří z Poděbrad
matka Kunhuta ze Šternberka
manžel Albrecht III. Saský
dcera Kateřina Saská
syn Jiří Saský
syn Jindřich IV. Saský
syn Bedřich
dcera Anna
syn Ludvík
syn Jan
syn Jan

Zdenka Česká (rovněž Sidonie Česká či Zdeňka z Poděbrad; 14. listopadu 1449 - 1. února 1510, hrad Tharandt) byla saská vévodkyně a míšeňská markraběnka z rodu pánů z Kunštátu a Poděbrad.

Život[editovat | editovat zdroj]

Zdenka byla dcera českého krále Jiřího z Poděbrad a jeho první manželky Kunhuty ze Šternberka. Jejím dvojčetem byla Kateřina z Poděbrad; porod dvojčat stál jejich matku život. 11. listopadu roku 1459 byla v Chebu podepsána manželská smlouva o svazku desetileté princezny a Albrechta, syna saského vévody Fridricha II.. Zdenka následovala svého budoucího ženicha do Míšně, kde bylo manželství po pěti letech, 11. května roku 1464 uzavřeno a posléze na hradě Tharandt naplněno. Když čtyři měsíce poté Albrechtův otec zemřel, převzal Albercht titul a dědictví.

Zdenka byla velmi zbožná katolička, ošklivící si násilí. Když Albrecht vedl válku proti Groningenu a Frísku v Nizozemí, odmítla ho doprovázet a na protest se uchýlila i s dětmi na pozdější Albrechtsburg v Míšni, první evropskou zámeckou stavbu. V roce 1495 založila církevní Svátek Svatého kopí jako připomínku svého zázračného uzdravení (zbavila se žlučových a ledvinových kamenů, jimiž do té doby trpěla).

Po manželově smrti při válečním tažení na podzim roku 1500 se stáhla se na své vdovské sídlo na hradě Tharandt, kde strávila zbytek života. Zde také o deset let později, 1. února 1510, zemřela. Pochována byla po jeho boku v míšeňském dómě.

Na památku jejího ctnostného a zbožného života založilo v roce 1870 Saské království Sidonien-Orden (Zdeňčin řád). V Tharandtu je dnes jejím jménem nazvána lékárna, svého času její jméno nesly i svatý pramen a ulice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Franz Otto Stichart: Galerie der sächsischen Fürstinnen; biogr. Skizzen sämtlicher Ahnfrauen des kgl. Hauses Sachsen. Leipzig 1857, S. 194ff. online
  • Wolfgang Heinitz: Tharandt. Auf Wegen durch Vergangenheit und Gegenwart, Tharandter Marginalien 2, Hrsg. Burgen- und Geschichtsverein Tharandt e.V, 1. Auflage 1996

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sidonie von Böhmen na německé Wikipedii.