Zdenka Česká

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdenka/Sidonie Česká
saská vévodkyně a míšeňská markraběnka
Zpodobnění Zdenky v míšeňském Albrechtsburgu
Zpodobnění Zdenky v míšeňském Albrechtsburgu
ManželAlbrecht III. Saský
Narození11. listopadu 1449
Úmrtí1. února 1510 (ve věku 60 let)
hrad Tharandt
PohřbenaKatedrála v Míšni
PotomciKateřina Saská
Jiří Saský
Jindřich IV. Saský
Bedřich Saský
Anna
Ludvík
Jan
Jan
DynastiePáni z Kunštátu a Poděbrad
OtecJiří z Poděbrad
MatkaKunhuta ze Šternberka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdenka Česká (rovněž Sidonie Česká či Zdeňka z Poděbrad; 14. listopadu 14491. února 1510, hrad Tharandt) byla saská vévodkyně a míšeňská markraběnka z rodu pánů z Kunštátu a Poděbrad.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyobrazení manželského páru Zdenky a Albrechta (Saská kronika 1492)

Zdenka byla dcerou českého krále Jiřího z Poděbrad a jeho první manželky Kunhuty ze Šternberka. Jejím dvojčetem byla Kateřina z Poděbrad; porod dvojčat stál jejich matku život.

11. listopadu 1459 byla v Chebu podepsána manželská smlouva o svazku desetileté princezny a Albrechta, syna saského vévody Fridricha II. Zdenka následovala svého budoucího ženicha do Míšně, kde bylo manželství po pěti letech, 11. května 1464, uzavřeno a posléze na hradě Tharandt naplněno. Když čtyři měsíce poté Albrechtův otec zemřel, převzal Albrecht titul a dědictví.

Zdenka byla velmi zbožná katolička, ošklivící si násilí. Když Albrecht vedl válku proti Groningenu a Frísku v Nizozemí, odmítla ho doprovázet a na protest se uchýlila i s dětmi na pozdější Albrechtsburg v Míšni, první evropskou zámeckou stavbu. V roce 1495 založila církevní Svátek Svatého kopí jako připomínku svého zázračného uzdravení (zbavila se žlučových a ledvinových kamenů, jimiž do té doby trpěla).

Po manželově smrti při válečním tažení na podzim roku 1500 se stáhla se na své vdovské sídlo na hradě Tharandt, kde strávila zbytek života. Zde také o deset let později, 1. února 1510, zemřela. Pochována byla po jeho boku v míšeňském dómě.

Na památku jejího ctnostného a zbožného života založilo v roce 1870 Saské království Sidonien-Orden (Zdeňčin řád). V Tharandtu je dnes jejím jménem nazvána lékárna, svého času její jméno nesl i pramen kyselky: Sidonienquelle a ulice v obci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sidonie von Böhmen na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Franz Otto Stichart: Galerie der sächsischen Fürstinnen; biogr. Skizzen sämtlicher Ahnfrauen des kgl. Hauses Sachsen. Leipzig 1857, S. 194ff. online
  • Wolfgang Heinitz: Tharandt. Auf Wegen durch Vergangenheit und Gegenwart, Tharandter Marginalien 2, Hrsg. Burgen- und Geschichtsverein Tharandt e.V, 1. Auflage 1996

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Saská vévodkyně
Předchůdce:
Markéta Habsburská
14851500
Zdenka Česká
Nástupce:
Barbora Jagellonská