Želva hvězdnatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxŽelva hvězdnatá
alternativní popis obrázku chybí
Želva hvězdnatá
Stupeň ohrožení podle IUCN
zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Řád želvy (Testudines)
Čeleď testudovití (Testudinidae)
Rod Geochelone
Binomické jméno
Geochelone elegans
(Schoepff, 1795)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Želva hvězdnatá (Geochelone elegans) je druh suchozemské želvy obývající Indii na jih a východ od řeky Gangy, Pákistán a Srí Lanku. Žije v suchých lesích a křovinách, aktivní je především v monzunovém období. Živí se trávou, květy a plody, výjimečně požírá také mršiny. Může se dožít 80–120 let.

Samice dosahují délky 20–30 cm a váhy až dva kilogramy, samci měří 14–18 cm a váží 600 až 800 gramů.[2] Karapax je nápadně vyklenutý a má černé nebo čokoládově hnědé základní zbarvení. Je rozdělen na množství kuželovitých štítků, na jejichž vrcholu je žlutá skvrna, ze které se rozbíhá směrem k okrajům štítku osm paprsků. Tato kresba umožňuje želvě snadno splynout se světlými a tmavými plochami na lesní půdě.

Pro svůj atraktivní vzhled je želva hvězdnatá populárním domácím zvířetem, její chov je však náročný a doporučuje se jen zkušeným chovatelům.[3] Druh je zařazen do druhé přílohy Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES).

Chov v zoo[editovat | editovat zdroj]

V rámci evropských zoo je chován tento druh přibližně v 45 zoo.[4] Nejvíce jsou přitom zastoupeny v německých zoo. V rámci Česka jej chová z tradičních zoologických zahrad Zoo Praha a Zoo Ústí nad Labem a z dalších licencovaných zoo Krokodýlí zoo Praha a Terárium Praha.[4] Druh je zařazen do první přílohy Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES)

Chov v Zoo Praha[editovat | editovat zdroj]

První želva hvězdnatá se v Zoo Praha objevila již v roce 1936, tedy pět let po otevření zoo. Původní jedinec žil v zoo po dobu dvou let a následovala pauza až do roku 1962, kdy přišli další příslušníci tohoto druhu. Ti v ní žili až do roku 1969. Na počátku 21. století došlo k zabavení želv Inspekcí životního prostředí[5], a tak se v pražské zoo tento druh znovu objevil v letech 2004–2010/2011[4]. Aktuální pár přišel v roce 2014.[5] Teprve v dubnu 2016 se vylíhla první mláďata tohoto druhu v historii zoo.[6]

Tento druh je k vidění v expozici pouštních druhů plazů pojmenované Kattakum v pavilonu šelem a plazů v dolní části Zoo Praha.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.2. 9. července 2020. Dostupné online. [cit. 2020-07-11]
  2. ZOO Praha Dostupné online
  3. EU Želva Dostupné online
  4. a b c www.Zootierliste.de. zootierliste.de [online]. [cit. 2018-11-18]. Dostupné online. 
  5. a b Želva hvězdnatá - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2018-11-18]. Dostupné online. (česky) 
  6. a b VELENSKÁ, Nataša. Hvězdičky. Trojský koník. 2016, čís. 2, s. 7. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]