Přeskočit na obsah

Železniční trať Praha – Benešov u Prahy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox železniční trať

Železniční trať Praha – Benešov u Prahy nese v jízdním řádu pro cestující číslo 221 a jde o souhrnnou dopravu trati 220. Trať 221 je v celé své délce nejméně dvoukolejná a elektrifikovaná. Délka úseku je od Prahy hlavního nádraží 49 tarifních km. V roce 2012 činí doba jízdy běžných zastávkových vlaků 63 minut, doba jízdy rychlíků 42 minut. Provoz na trati byl zahájen roku 1871. Trať prochází hlavním městem Praha a Středočeským krajem.

Osobní doprava

Pravidelné osobní vlaky na trati jsou integrovány do systému Pražské integrované dopravy (PID), v úseku Praha – Senohraby jde o plnou integraci a v úseku Senohraby – Čerčany platí dlouhodobé předplatní jízdenky PID. Linka Praha hlavní nádraží – Benešov u Prahy měla od prosince 2002 v rámci Metropolitních linií neformálně přiděleno označení S2, které však na starých elektrických jednotkách nebylo využíváno. Od prosince 2007 v rámci systému Esko má linka Praha hlavní nádraží – Benešov u Prahy označení S9. Od prosince 2008 byla zavedena na trati druhá linka systému Esko, S29 Praha-Vysočany – Strančice, která byla od prosince 2010 začleněna do linky S9. Od prosince 2011 byly vybrané spoje linky S9 prodlouženy až do stanice Praha-Horní Počernice.

Provoz osobních vlaků ve všední dny na trati je zajišťován jednotkami řady 471, 451 a 452, o víkendech výhradně jednotkami řady 471. Základ taktu příměstských vlaků na trati je 60 minut, ve špičkách pracovních dnů je interval 30 minut, mezi Strančicemi a Prahou je ve špičkách interval poloviční. V pracovní dny některé vlaky zajíždějí až do stanice Praha-Vysočany, některé pokračují dále do Prahy-Horních Počernic.

Po trati jezdí i rychlíková linka Praha – Benešov u Prahy – Tábor – České Budějovice, ve smlouvě o závazku veřejné služby označovaná od roku 2009 jako R7, v kapesních jízdních řádech ČD od roku 2011 jako D10.

Stanice a zastávky

V závorce jsou uvedeny tarifní pásma systému Pražské integrované dopravy.

Tarif

Kromě tarifu Českých drah je možné v úseku Praha – Čerčany (tzv. úsek s plnou integrací) využít v zastávkových vlacích vybrané druhy jednotlivých jízdenek Pražské integrované dopravy. Na nástupištích všech stanic tohoto úseku jsou umístěny žluté označovací automaty. Časové jízdenky (legitimace s kupónem) je možné použít od Prahy až po Čerčany (tzv. úsek s částečnou integrací). Zastávka Mrač a stanice Benešov u Prahy jsou mimo systém PID.

Rekonstrukce trati

Modernizovaná zastávka Praha-Horní Měcholupy

Od září 2005 probíhá kompletní rekonstrukce trati na IV. železničním koridoru. Rekonstrukce začala za stanicí Praha-Hostivař a postupovala směrem k Říčanům, první etapa oprav skončila ve Strančicích. Od roku 2008 probíhala rekonstrukce za stanicí Strančice směrem k Benešovu. V průběhu roku 2009 se počítalo i s opravou posledního úseku trati – mezi pražskou Hostivaří a hlavním nádražím, která se ovšem neuskutečnila a má být provedena až v roce 2014.

Při kompletní rekonstrukci byly vyměněny koleje včetně pražců a podkladu, pod něhož byly umístěny antivibrační rohože, které by měly zmírnit hluk v okolí trati. Podél trati vznikly protihlukové zdi a valy. Zastávky a stanice byly kompletně opraveny, významnější stanice (Praha-Uhříněves, Říčany, Strančice) byly doplněny výtahy a upraveny pro bezbariérový přístup.

Fotogalerie

Odkazy

Související články

Externí odkazy