Čečín (okres Plzeň-sever)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čečín
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Charakter sídla zaniklá vesnice
Lokalita
Součást obce Plasy
Zeměpisné souřadnice 49°55′22″ s. š., 13°27′42″ v. d.
Čečín
Red pog.svg
Čečín
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čečín je zaniklá ves, někdejší klášterní dvůr a bývalá hájovna ležící mezi Babinou a Kočínem ve východní části okresu Plzeň-sever, 5 km od Plas.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ves Čečín byla v 2. polovině 12. století rozdělena mezi tři majitele, všechny části v letech 118490 získali řeholníci plaského kláštera výměnou za statky příliš vzdálené od klášterního panství. Samotnou ves zrušili a na jejím místě založili grangii, která je písemně připomenuta v roce 1224 a znovu roku 1250 v potvrzení majetku kláštera papežem Inocencem IV..

Po husitských válkách byl zchudlý klášter nucen dvůr zastavit – roku 1445 jej do zástavy získal Jan z Bratronic a od něj jej později převzal Beneš z Kolovrat na Libštejně. Benešův vnuk Jaroslav vrátil roku 1497 dvůr zpět cisterciákům, pravděpodobně neudržovaný. Klášter pravděpodobně neměl prostředky na jeho opravu, protože při převodu do majetku kaceřovského panství Floriána Gryspeka v letech 154244 byl označen jako pustý. Podle kaceřovského urbáře z roku 1558 měli pole a louky patřící k Čečínu v pronájmu poddaní z Kočína, o les se staral místní hajný.

V pobělohorských konfiskacích se vrací zpět do majetku kláštera.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Čečín je dnes luční lokalitou uprostřed lesů, na místě bývalé grangie a dvora je vysázen ovocný sad. Na Čečínském potoce, který protéká místem od severozápadu k jihovýchodu, jsou dva rybníky. V Čečíně se kříží zelená turistická cesta z Nebřezin do Dolního Hradiště s modrou z Kopidla do Kaznějova.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • ROŽMBERSKÝ, Petr. Dvory plaských cisterciáků. Plzeň : P. Mikota, 1999. ISBN 80-902692-1-4.