Čarodějky z Eastwicku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny na stránce Čarodějky z Eastwicku (rozcestník).
Čarodějky z Eastwicku
Autor John Updike
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánry fantasy a román
Vydavatel Alfred A. Knopf
Datum vydání 12. dubna 1984
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čarodějky z Eastwicku (Anglicky: Witches of Eastwick) je fantaskní román napsaný americkým spisovatelem Johnem Updikem z roku 1984. Do češtiny přeložil Jan Jirák.

Kniha pojednává o třech znuděných ženách, které si vyčarují dokonalého muže Darryla van Horna, jenž si okamžitě všechny ženy získá svým šarmem a charismatem.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh se odehrává ve smyšleném rhodeislandském městečku Eastwicku v 60 letech 20. století. Hlavními hrdinkami jsou čarodějky Alexandra Spoffordová (vytváří mírně erotické sošky, vdova), Jane Smartová (rozvedená hráčka a učitelka hry na violoncello) a Sukie Rougemontová (rozvedená novinářka, která píše pro místní noviny, má mnoho dětí). Ženy získaly svou magickou sílu, poté co je opustili jejich manželé. Při jednom pravidelném dámském večírku si mimoděk vysní ideálního muže. Den poté do města přijíždí Darryl Van Horn (ďábel, jehož si čarodějky sami přivolaly svou mocí). Daryl koupí a nastěhuje se do rozsáhlého Lenoxova sídla. Záhadný Darryl svádí každou z nich a má s nimi sexuální vztah. Povzbuzuje také jejich kouzelnou moc. Provozují spolu sexuální orgie, nejdříve s každou ženou zvlášť, posléze společně, skvěle se spolu baví. V městečku je ze sexuálního vztahu tří žen a jednoho podivného muže obrovský skandál. Clyde Alden, šéfredaktor místního plátku, Sukiin zaměstnavatel zabije svou ženu Feliciu, která byla jako posedlá, velmi ji pohoršovaly skandály v Eastwicku, myslela si, že je v Esatwicku ďábel. Clyde byl klidný a hodný, ale zabil ji, protože ho k tomu vedla neznámá moc. Moc, kterou mimoděk vyvolaly čarodějky. Čarodějky se nadále dělí o Darryla, do té doby, než se ožení s nevinnou a mladou Jenny. Pomstí se jí tím, že na ní sešlou kletbu, Jenny zemře na rakovinu. Posléze svého činu litují. Darryl opouští město s Jennyniným bratrem Chrisem, který je zřejmě Darrylovým milencem. Čarodějky si nakonec stvoří ideálního muže, každá svého, a opustí Eastwick.

Filmové a muzikálové zpracování[editovat | editovat zdroj]

Kniha se dočkala volného filmového zpracování - v roce 1987 ji na filmové plátno přenesl režisér George Miller. Do hlavních rolí obsadil Jacka Nicholsona (Darryl Van Horn), Cher (Alexandra Spoffordová), Susan Sarandonovou (Jane Smartová) a Michelle Pfeifferovou (Sukie Rougemontová). Film byl nominován na dva Oscary, za zvuk a hudbu.

Na základě úspěchu filmové adaptace producent Cameron Mackintosh spolu s Johnem Dempseym (libreto) a Danem Rowem (hudba), vytvořili muzikálovou verzi díla. 18. července 2000 měl v londýnském divadle Drury Lane premiéru stejnojmenný muzikál, který je hrán v divadlech po celém světě včetně České republiky, kde je od roku 2007 k vidění v Městském divadle Brno.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]