Čírka sibiřská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Čírka sibiřská

alternativní popis obrázku chybí
Dospělý kačer čírky sibiřské
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: vrubozobí (Anseriformes)
Čeleď: kachnovití (Anseridae)
Rod: kachna (Anas)
Binomické jméno
Anas formosa
Georgi, 1775
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čírka sibiřská, též východosibiřská (latinsky Anas formosa) je plovavá kachna z rodu čírka (Anas), která žije v sibiřské části Ruska a zimuje ve východní Asii. Jedná se o zranitelný druh (VU), velikost populace se odhaduje asi na 0,5 až 0,7 milionu jedinců.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tato kachna dorůstá délky 39 až 43 cm a mívá obvykle hmotnost mezi 360 až 520 gramy.[2] Je o něco větší a má delší ocas než naše čírka obecná. Dospělý kačer je nezaměnitelný díky jasně zelené šíji, žlutým tvářím a krku. Na hlavě má tmavou čepičku, hruď je světle zelená s tmavými skvrnami.

Prostředí[editovat | editovat zdroj]

Čírka sibiřská je tažný druh. Žije ve Východní Sibiři, v lesnaté oblasti prostírající se od Jeniseje na východ až na Kamčatku. Na zimu odlétá do Japonska, do jihovýchodní Číny a na Korejský poloostrov. Vzácně se zatoulá i do Severní Ameriky.[1] Je známo též několik pozorování ze západní a severní Evropy, v těchto případech se však pravděpodobně jednalo o jedince, kteří unikli z chovů.[1]
Čírky žijí na jezerech, bažinách a řekách sibiřské tajgy a na okraji tundry. O jejich životě ve volné přírodě toho víme poměrně dost málo.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Tito ptáci hnízdí od dubna do června.[2] Snáší obvykle 6–9 vajec o průměrné hmotnosti 31 g, na nichž sedí samice. Délka inkubace činí 24 až 25 dní.[1] Mláďata se osamostatňují po 45 až 55 dnech.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Potrava těchto čírek je převážně rostlinná a zahrnuje široké spektrum od listů vodních rostlin po semena trav rostoucích na souši. Kromě toho se živí i drobnými bezobratlými živočichy, jako jsou plži, hmyz a další živočichové.

Synonyma[editovat | editovat zdroj]

  • čírka východosibiřská
  • čírka dvouskvrnná[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d www.biolib.cz
  2. a b c www.zootabor.eu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Baikal Teal na anglické Wikipedii.