Přeskočit na obsah

Svatý Prokop: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
drobné úpravy
značka: možný spam
Řádek 61: Řádek 61:
* http://134.214.200.104/sdx/BBF/frontoffice/1967/09-10/document.xsp?id=bbf-1967-09-0351-001/1967/09-10/fam-tourhorizon/tourhorizon - ''Bulletin des bibliothèques de France'' - francouzsky
* http://134.214.200.104/sdx/BBF/frontoffice/1967/09-10/document.xsp?id=bbf-1967-09-0351-001/1967/09-10/fam-tourhorizon/tourhorizon - ''Bulletin des bibliothèques de France'' - francouzsky
* http://www.studiacroatica.org/libros/france/fr0204.htm#52 - Hypotézy o vzniku Remešského evangeliáře - francouzsky
* http://www.studiacroatica.org/libros/france/fr0204.htm#52 - Hypotézy o vzniku Remešského evangeliáře - francouzsky
* [http://orthodoxia.cz/sluzby-svatym.htm Služby a modlitby k místním svatým] - obsahuje pravoslavnou službu ct. Prokopa Sázavského


{{DEFAULTSORT:Prokop, Svatý}}
{{DEFAULTSORT:Prokop, Svatý}}

Verze z 9. 10. 2011, 19:16

Barokní socha svatého Prokopa na kostele svatého Jana Nepomuckého v Kutné Hoře
Sv. Vojtěch, Václav a Prokop (iluminace ze 13. století)
Kníže Oldřich se na honu setkává se svatým Prokopem, neznámý autor, polovina 19. století, olej na plechu

Sv. Prokop (kolem 970 Chotouň25. března 1053 Sázava) byl původně světský kněz a později poustevník, zakladatel Sázavského kláštera.

Život

Prokop se narodil kolem roku 970 v Chotouni na zemanské tvrzi jako syn jakéhosi Víta a Boženy. Nabyl výborného vzdělání na slovanské škole na Vyšehradě, stal se knězem a se svou manželkou měl syna Jimrama.

Později se rozhodl pro poustevnický život a po vyvraždění Slavníkovců žil, zřejmě po období stráveném též v benediktinském klášteře na Břevnově, v jeskyni v Dalejích u Jinonic. Zde prý Prokop sepsal evangeliář, který se údajně dostal do Francie, kde na něj skládali přísahu francouzští králové. Posléze se Prokop přesunul do Posázaví, kde praktikoval asketický život a pracoval – mýtil les a obdělával takto získanou půdu. Legenda praví, že jej okolní lidé spatřili orat s ďáblem zapřaženým do pluhu a popoháněným křížem (zřejmě se jedná o místní vysvětlení brázdy mezi Chotouní a Sázavou).

S pomocí knížete Oldřicha vznikla postupně kolem Prokopovy poustevny mnišská osada obydlená učedníky, kteří chtěli žít stejně jako on. Prokop se posléze stal prvním opatem kláštera, kterému velmi vypomáhal též Oldřichův nástupce Břetislav. Sázavský klášter, který převzal řeholi otcem západního mnišství, sv. Benedikta, byl jedním z posledním míst v Čechách, kde se provozovala liturgie ve staroslověnštině a pěstovala staroslověnská vzdělanost obecně.

Roku 1204 byl Prokop kanonizován papežem Inocencem III., a to jako první Čech, který byl za svatého prohlášen papežem. Je uctíván jako jeden z českých zemských patronů. Roku 1588 byly Prokopovy ostatky přeneseny do Prahy a uloženy v kostele Všech svatých na Pražském hradě.

Ikonografie

Ve středověku byl svatý Prokop zobrazován jako řeholník v mnišském oděvu. V baroku také jako opat v pontifikáliích s berlou a mitrou. Může mít též knihu a od 17. století kříž. Jeho hlavním individuálním atributem je spoutaný ďábel, kterého má u nohou nebo na kterém přímo stojí.

Remešský evangeliář

Svatému Prokopu bývá připisovaný evangeliář, tzv. Remešský evangeliář - „Évangéliaire de Reims“, který je součástí katedrálního pokladu ve francouzské Remeši.

Je to iluminovaný rukopis, který daroval Karel IV. slovanskému klášteru v pražských Emauzích. Za jeho panování byl považován za vlastnoruční dílo sv. Prokopa. V 15. století se pak tento rukopis dostal do Cařihradu jako dar byzantskému legátovi. Odsud jej zakoupil francouzský kardinál Karel Lotrinský a odvezl jej do Remeše. Rukopis se tak stal součástí chrámového pokladu v Remeši. Rukopis je významnou staroslovanskou památkou psanou glagolicí, mající význam i pro vývoj ruského písemnictví. Carové Petr Veliký a Mikuláš II. při svých cestách do Francie dostali kopii evangeliáře. (Zdroj BBF)

Skutečnost, že se v Remeši nacházel slovanský evangeliář vybízel k nejrozmanitějším hypotézám. Podle Abbého Pluche - kněze žijícího ve Francii v 18. století byl napsán Ebbonem, správcem knihovny Ludvíka Pobožného. Jiní se domnívali, že byl věnován francouzskému biskupovi ze Châlons Annou Jaroslavnou, dcerou kyjevského knížete Jaroslava Moudrého, při příležitosti její svatby s francouzským králem Jindřichem I. Jiné teorie dokonce tvrdily, že evangeliář byl nalezen při křížových výpravách v Jeruzalémě a pak věnován remešské katedrále.

Odkazy

Literatura

  • KUBÍN, Petr. Sedm přemyslovských kultů. Praha: Univerzita Karlova v Praze, Katolická teologická fakulta ; Togga, 2011. 372 s. ISBN 978-80-87258-19-4. 
  • Zimmermann. Životopis svatého Prokopa, dědice Českého. Praha: s.n., 1845. Dostupné online. 
  • Sommer. Svatý Prokop - Z počátků českého státu a církve. Praha: Nakladatelství Vyšehrad, spol. s.r.o, 2007. Dostupné online. 
  • PODLAHA, Antonín. Posvátná místa království českého : Dějiny a popsání chrámů, kaplí, posvát. soch, klášterů i jiných pomníků katol. víry a nábožnosti v království Českém : díl 5.. Praha: Dědictví sv. Jana Nepomuckého, 1911. Dostupné online. Kapitola Jeskyně Svatoprokopská, s. 41-44. 

Související články

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu svatý Prokop na Wikimedia Commons