Chotouň (Chrášťany)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chotouň
Náves s vodní nádrží
Náves s vodní nádrží
Základní informace
Charakter sídla vesnice
Počet obyvatel 111 (SLDB 2001)
Domů 76 (SLDB 2001)
Nadmořská výška 236 m
Lokalita
PSČ 282 01
Obec Chrášťany
Okres Kolín
Historická země Čechy
Katastrální území Chotouň (5,66 km²)
Zeměpisné souřadnice
Chotouň
Chotouň
Další údaje
Kód části obce 53996
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chotouň je místní část obce Chrášťany ležící v okrese Kolín. Nachází se zhruba 2 km východně od Chrášťan, 7 km východně od Českého Brodu a 18 km západně od Kolína.

Chotouň je také název katastrálního území o rozloze 5,66 km2.[1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Mohyla v Chotouni

Chotouň má dodnes charakter samostatné zemědělské obce. Rozkládá se v úrodné, rovinaté krajině s převahou zemědělsky využívané půdy. Vesnice sama je tvořena několika ulicemi. Na jihozápadě se nalézá rozsáhlá pískovna s písníkem, na severovýchodě les. V jihozápadní části vesnice se poblíž neveliké nepravidelné návsi nachází barokní kostel. Ve vesnici je dochován větší počet velkých klasicistních statků. V severní části vesnice se nachází areál zemědělského družstva.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Archeologické nálezy kladou první osídlení na katastru Chotouně do doby bronzové.

Podle legendy se ve vsi kolem roku 970 narodil svatý Prokop. Kosmův pokračovatel Mnich sázavský o něm totiž v 60. letech 12. století píše těmito slovy: „heremita Procopius nomine, natione Boemicus de villa Chotun“ (poustevník jménem Prokop, rodilý Čech ze vsi Chotouně).

V obci se nacházel kostel, nyní zmizelý. Z toho, že nebyl zasvěcen zdejšímu rodákovi sv. Prokopovi, zdá se, že kostel musel být postaven před rokem 1204, kdy byl sv. Prokop svatořečen.[2] První písemná zmínka, týkající se přímo vesnice (Cothun), se nachází v listině olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburka pro Havla z Lemberka, vydané roku 1249. V 18. století byly v obci lázně.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Kromě zapsaných kulturních památek je ve vsi také větší počet hodnotných staveb lidové architektury. Proto byl v roce 2000 podán návrh na vytvoření vesnické památkové zóny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Územně identifikační registr ČR. Územně identifikační registr ČR [online]. 1999-01-01 [cit. 2009-10-22]. Dostupné online. 
  2. Josef Kurka - emer.farář, Archidiakonáty - Kouřimský, Boleslavský, Hradecký a deecese Litomyšlská (Místopis církevní do r.1421.), Praha, 1914

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]