Wilhelm von Humboldt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wilhelm von Humboldt
Wilhelm von Humboldt
Wilhelm von Humboldt
Narození 22. června 1767
Postupim
Úmrtí 8. dubna 1835 (ve věku 67 let)
Berlín
Povolání lingvista, diplomat, antropolog, učitel, politik a filosof
Ocenění Řád černé orlice
Manžel/ka Caroline von Humboldt
Děti Gabriele von Bülow
Rodiče Marie-Elisabeth von Humboldt
Příbuzní bratr Alexander von Humboldt
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Friedrich Wilhelm Christian Karl Ferdinand von Humboldt (22. června 17678. dubna 1835) byl německý diplomat, filozof, zakladatel Humboldtovy univerzity v Berlíně, přítel Goetha a Schillera a v neposlední řadě významný německý jazykovědec, který evropským zájemcům přiblížil baskičtinu.

Mezi jeho nejvýznamnější příspěvky jazykovědě a společenským vědám patří historicky první formulace myšlenek, jež později vešly ve známost jako teorie jazykového relativismu. Jejich základem je stanovisko, že lidé hovořící různými jazyky odlišně chápou svět kolem sebe. Původ jazyka objasňoval metafyzickými úvahami, jazyk je vrozená lidská vlastnost (vychází z Hegela), vytváří duch národa a zrcadlí jeho mentalitu. Jazyk není produktem (ergon), ale aktivní silou (energeia).

Pokoušel se vytvořit srovnávací antropologii jazyků, i proto se jako první z lingvistů zajímal i o živé jazyky. Snažil se klasifikovat jazyky podle jejich struktury, čímž se stal předchůdcem typologie. Jako pruský diplomat se účastnil jednání 6.-7. koalice proti Napoleonovi I. v l.1813-15 včetně dohod v Teplicích a Chomutově, jakož i uspořádání ponapoleonské Evropy na Vídeňském kongresu v l. 1814-15.

Jeho mladší bratr Alexander byl neméně významný německý přírodovědec.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • T. Koblížek, Pojem Weltansicht v kontextu Humboldtovy filosofie jazyka. In: Reflexe 46, 2014, str. 77-97.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]