Stonožkovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Stonožkovci

Stonožka škvorová
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Stonožkovci (Myriapoda)
Třídy
Sesterská skupina
Pancrustacea
Fylogeneze (v latině)

Stonožkovci Myriapoda jsou jeden z podkmenů členovců. Mají dlouhé, převážně stejnoměrně článkované tělo, jsou kryti krunýřem. Vidí složenýma očima a dýchají vzdušnicemi. Dělí se na dvě hlavní skupiny, stonožky a mnohonožky.

Podskupiny[editovat | editovat zdroj]

Stonožky Chilopoda mají zploštělé tělo, každý článek nese obvykle jeden pár končetin.Samečci mají vlečné nohy . První pár končetin se přeměnil v jedovatá kusadla. Pohybují se rychle. Žijí ve vlhkém prostředí . Aktivní jsou převážně v noci. Jsou dravé, živí se červy , hmyzem , žížalami , hlísticemi př. stonožka škvorová, strašník dalmatský, zemivka žlutavá

Svinule vroubená svinutá v kuličku

Mnohonožky Diplopoda mají válcovité tělo, na bocích jsou někdy pachové žlázy k odstrašení nepřítele. Pohybují se pomalým vlnivým způsobem. Na každém článku jsou obvykle dvě končetiny, protože v průběhu vývoje srostly dva články v jeden. V sebeobraně se mohou svinout v kuličku. Obvykle jsou býložravé, jen někdy jde o dravce. Živí se tlejícími rostlinami atd. př. svinule vroubená,svinule lesní , chlupule podkorní, mnohonožka zemní. Při lovu hmyzu a drobných živočichů se dokáže rychle pohybovat.

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu