Sobotište

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sobotište
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška252 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
krajTrnavský
okresSenica
tradiční regionZáhoří
Sobotište
Sobotište
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha32,25 km²
Počet obyvatel1 501
Hustota zalidnění46,5 obyv./km²
Správa
StarostaMgr. Dušan Horňák
Vznik1251 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.sobotiste.sk
Telefonní předvolba+421-34
PSČ906 05
Označení vozidel (do r. 2022)SE
NUTS504840
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sobotište (česky Sobotiště, maďarsky Ószombat, německy Sobotischt) je obec na Slovensku v okrese Senica. V roce 2015 zde žilo 1 501 obyvatel. Nejstarší písemný doklad o obci pochází z roku 1251[1].

V obci stojí římskokatolický kostel Panny Marie Nanebevzaté z roku 1637[2]. Tento kostel byl původně evangelický, dal ho postavit pán na hradě Branč. Jako většina starých evangelických kostelů, i tento byl původně zasvěcen svaté Trojici. V obci se nachází i novější evangelický kostel[3], postavený na základě tolerančního patentu, který vydal Josef II. v roce 1784. Původně byl postavný bez věže, která byla dostavěna v roce 1909. Dále je v obci kaple Povýšení svatého Kříže z roku 1764[4].

Části obce

Dějiny obce

Sobotište (v průběhu staletí nazývané také Zobódycha, Zsobotist, Sobotisscze, Sobota, Ozsombat) je staré více než 800 let.

Zeměpisná poloha obce při zemské stezce z Uher na Moravu byla od středověku příznivá obchodním cestám i vojenským výpravám. Byla přitažlivá již pro husity, kteří ji obsadili v roce 1428, pro Turky, kteří zde plenili a zabíjeli v letech 1623 a 1650, pro polské kozáky, kteří ji vyrabovali v roce 1621.

Pronásledovaní anababtisté (novokřtěnci sekty (Habánů), kteří si zde založili habánský dvůr v roce 1620 a natrvalo poznamenali kulturní, společenský a hospodářský život tohoto kraje, ale i pro humanistické reformační myšlení 17. století, které se sem šířilo ze západní Evropy.

Obyvatelstvo se živilo pastevectvím a zemědělstvím, pěstováním ovoce a zeleniny. Nepochybně pod vlivem zručných habánských řemeslníků vzkvétalo mezi obyvatelstvem řemeslo mlýnské, tkalcovské, řeznické, pekařské, obuvnické, nožířské, krejčovské a do dnešních dob slavné hrnčířské a keramické. V roce 1700 byl založen v Sobotišti společný cech zmíněných řemesel pro celé Branecké panství. V roce 1770 byla v Sobotišti založena vlnařská manufaktura.

V roce 1831 měla obec 4854 obyvatel, několik desítek hospod, několik mlýnů a menších pivovarů. Také se zde dařilo hroznům a vínu, bylo zde mnoho zemanů a panských úředníků. V tomtéž roce se do obce přistěhoval Samuel Jurkovič, evangelický učitel, vlastenec a zakladatel družstevnictví na Slovensku.

Osobnosti

  • Jakub Weiss – zdejší habánský keramik a kazatel. Roku 1658 odvedl spolu s Benjaminem Poleyem skupinu habánů do Sedmihradska.

Zajímavost

Po obci je pojmenována planetka (26401) Sobotište.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sobotište na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy