Sobotište

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sobotište
Kaštel v obci
Kaštel v obci
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška266 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajTrnavský
OkresSenica
Tradiční regionZáhoří
Sobotište
Sobotište
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha32,2 km²
Počet obyvatel1 493 (2017)[1]
Hustota zalidnění46,3 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaMgr. Dušan Horňák
Vznik1251 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.sobotiste.sk
Telefonní předvolba034
PSČ906 05
Označení vozidelSE
NUTS504840
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sobotište (česky Sobotiště, maďarsky Ószombat, německy Sobotischt) je obec na Slovensku v okrese Senica. Žije zde přibližně 1 500[1] obyvatel. Nejstarší písemný doklad o obci pochází z roku 1251.[2]

V obci stojí římskokatolický kostel Panny Marie Nanebevzaté z roku 1637.[3] Tento kostel byl původně evangelický, dal ho postavit pán na hradě Branč.Jeho střecha je zelená jehlanovitého tvaru. Jako většina starých evangelických kostelů, i tento byl původně zasvěcen svaté Trojici. Relativně blizko v obci se nachází i novější evangelický kostel,[4] postavený na základě tolerančního patentu, který vydal Josef II. v roce 1784. Původně byl postavený bez věže, která byla dostavěna v roce 1909.Tato věž je červená a má kuželový tvar, tvoří společně s katolickým kostelem dominanty města. Dále je v obci kaple Povýšení svatého Kříže z roku 1764.[5]

Části obce[editovat | editovat zdroj]

Dějiny obce[editovat | editovat zdroj]

Sobotište (v průběhu staletí nazývané také Zobódycha, Zsobotist, Sobotisscze, Sobota, Ozsombat) je staré více než 800 let.

Zeměpisná poloha obce při zemské stezce z Uher na Moravu byla od středověku příznivá obchodním cestám i vojenským výpravám. Byla přitažlivá již pro husity, kteří ji obsadili v roce 1428, pro Turky, kteří zde plenili a zabíjeli v letech 1623 a 1650, pro polské kozáky, kteří ji vyrabovali v roce 1621.

Pronásledovaní anababtisté (novokřtěnci sekty Habánů), kteří si zde založili habánský dvůr v roce 1620 a natrvalo poznamenali kulturní, společenský a hospodářský život tohoto kraje, ale i pro humanistické reformační myšlení 17. století, které se sem šířilo ze západní Evropy.

Obyvatelstvo se živilo pastevectvím a zemědělstvím, pěstováním ovoce a zeleniny. Nepochybně pod vlivem zručných habánských řemeslníků vzkvétalo mezi obyvatelstvem řemeslo mlýnské, tkalcovské, řeznické, pekařské, obuvnické, nožířské, krejčovské a do dnešních dob slavné hrnčířské a keramické. V roce 1700 byl založen v Sobotišti společný cech zmíněných řemesel pro celé Branecké panství. V roce 1770 byla v Sobotišti založena vlnařská manufaktura.

Starosta obce Sobotište Dušan Horňák, Miloš Zverina, Lukáš Perný a Ľuboš Blaha vysázejí strom Samuela Jurkoviče

V roce 1831 měla obec 4854 obyvatel, několik desítek hospod, několik mlýnů a menších pivovarů. Také se zde dařilo hroznům a vínu, bylo zde mnoho zemanů a panských úředníků. V tomtéž roce se do obce přistěhoval Samuel Jurkovič, evangelický učitel a vlastenec, který zde 8. února 1845 založil Gazdovský spolok, první úvěrové družstvo v kontinentální Evropě.[6] K výročí založení spolku byla v roce 1995 vydána poštovní známka. V roku 2019 byla na počest Jurkoviče uspořádaná konference a vysaděn strom Samuela Jurkoviče.[7]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Jakub Weiss – zdejší habánský keramik a kazatel. Roku 1658 odvedl spolu s Benjaminem Poleyem skupinu habánů do Sedmihradska.
  • Bohuslav Šulek – slovenský přírodovědec, jazykovědec a publicista.
  • Samuel Jurkovič - národní buditetel, pedagog, zakladatel družstevnictví

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Po obci je pojmenována planetka (26401) Sobotište.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sobotište na slovenské Wikipedii.

  1. a b Počet obyvatel SR k 31. 12. 2019. Bratislava. 28. října 2020. Dostupné online.
  2. obce.info
  3. Památky na Slovensku
  4. Památky na Slovensku
  5. Památky na Slovensku
  6. SOUKUP, Milan. Samuel Jurkovič zapísal Gazdovský spolok do dejín Európy. MY Záhorie [online]. 2016-02-14 [cit. 2019-06-05]. Dostupné online. (slovensky) 
  7. NEMEČKAYOVÁ, Laura. O spoločnom hospodárení Slovanov v Sobotišti. www.tvsen.sk [online]. [cit. 2019-06-06]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]