Slovenská řeckokatolická církev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Přehled slovenských eparchií a jejich znaky
Ján Babjak, první archieparcha prešovský a metropolita slovenský ještě jako eparcha (2003)

Slovenská řeckokatolická církev je jedna z východních katolických církví užívajících byzantský ritus. Od 30. ledna 2008 je tvořena třemi slovenskými eparchiemi (metropolitní archieparchií prešovskou a eparchiemi košickou a bratislavskou)[1] a kanadskou Torontskou slovenskou řeckokatolickou eparchií.

Hlásí se k ní 219 831 (4,09 %) obyvatel Slovenska.[2] Počtem věřících je sice na Slovensku podstatně slabší, než římskokatolická církev, na druhé straně má na rozdíl od ní nadbytek kněží a je považována za církev sílící.[3] Slovenští řeckokatoličtí biskupové mají vlastní Radu hierarchů a také vytváří společně s římskokatolickými biskupy Konferenci biskupů Slovenska.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://cs.christiantoday.com/article/greckokatolicka-cirkev-na-slovensku-ma-nove-kanonicke-usporiadanie/10388.htm Gréckokatolícka cirkev na Slovensku má nové kánonické usporiadanie, tisková zpráva TK KBS na Křesťan dnes
  2. Bývajúce obyvateľstvo podľa pohlavia a náboženského vyznania - 2001 [online]. Štatistický úrad SR, [cit. 2008-02-16]. Dostupné online. (slovensky) 
  3. http://res.claritatis.cz/?id=2678