Robert Crais

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robert Crais v roce 2008

Robert Crais (20. červen 1953 v Independence, Louisiana, USA) je americký spisovatel, autor detektivních románů, z nichž mnohé obdržely literární ceny. Jeho dílo je překládáno i do češtiny.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Independence, Louisiana, poblíž Baton Rouge. Jeho otec pracoval v ropné rafinerii, vyrůstal jako jedináček.[1]. Než začal psát, studoval na Státní univerzitě v Louisianě strojní inženýrství. V roce 1976 se přestěhoval do Hollywoodu, kde se uplatnil jako scénárista televizních seriálů a filmů, např. Hill Street Blues, Cagney & Lacey a Miami Vice. Za scénář k Hill Street Blues získal nominaci na cenu Emmy.

V polovině 80. let začal psát romány. Roku 1987 uveřejnil první z nich s názvem The Monkey's Raincoat, za který obdržel Anthony Award za nejlepší prvotinu.[2] V tomto románu už vystupují dva protagonisté jeho pozdějších románů: soukromý detektiv Elvis Cole a jeho přítel Joe Pike. Jedním z hlavních témat Craisových románů je čest a osobní integrita jako základní životní hodnota. V roce 2005 byl zfilmován jeho román Rukojmí v hlavní roli s Bruce Willisem.[3] Crais žije v Santa Monica v Kalifornii.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Encyklopedia of World Biography, staženo 30. 9. 2013
  2. Mystery Readers, staženo 30. 9. 2013
  3. CSFD, staženo 30. 9. 2013

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


V tomto článku byl použit překlad textu z článku Robert Crais na anglické Wikipedii.