Richard Chamberlain

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Richard Chamberlain
alt =
Richard Chamberlain 1982
Rodné jméno George Richard Chamberlain
Narození 31. března 1934 (80 let)
USA Beverly Hills, Kalifornie
Zlatý glóbus
Nejlepší herec - TV seriál
1963 - Dr. Kildare
1981 - Šogun
Nejlepší herec v minisérii
1984 - Ptáci v trní

George Richard Chamberlain (* 31. března 1934 v Beverly Hills, Kalifornie, USA) je americký herec, který byl v 60. letech dívčím idolem v titulní roli televizního seriálu Dr. Kildare (1961-1966).

Jeho otec pracoval jako obchodní cestující. Kromě tohoto zaměstnání také sloužil jako jeden z mluvčích v americké asociaci anonymních alkoholiků. Richard po ukončení středoškolských studií vystudoval v Kalifornii univerzitu Pomona. Zde navštěvoval přednášky společně s Lindou Evans, známou z televizní ságy Dynastie. Po studiích zaměřil svůj zájem o divadlo. Podílel se na založení jedné divadelní společnosti.

V televizi se začal objevovat od padesátých let. Zůstal ovšem věrný i divadlu. Na jevišti na Broadwayi se objevil v několika muzikálech, například v obnovené premiéře slavné My Fair Lady. Koncem šedesátých let se přestěhoval do Anglie, kde se opět věnoval divadlu. V Birminghamském divadle ztvárnil Hamleta - jako první Američan hrající v Anglii tuto roli od konce dvacátých let.

K jeho nejznámějším rolím patří účinkování v televizních minisériích Šógun (v Česku také známá jako Zajatec japonských ostrovů) a Ptáci v trní a ve filmech Tři mušketýři, Čtyři mušketýři, Návrat mušketýrů, Muž se železnou maskou, Hrabě Monte-Christo, Agent beze jména , ap.

V roce 1989 přišel francouzský časopis Nous Deux s odhalením jeho homosexuality, ale on sám se k ní přihlásil až v roce 2003 ve své autobiografii Shattered Love (ISBN 0-06-008743-9) s tím, že ji během své herecké kariéry skrýval v obavě ze ztráty rolí.

Se svým partnerem žije uprostřed oázy ticha na Havajských ostrovech. Podle přátel je velmi senzitivním člověkem a má rád přírodu. Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard Chamberlain na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]