Plán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Plán (rozcestník).

Plán je obecný pojem, kterým obvykle popisujeme časovou i věcnou posloupnost budoucích možných dějů. Může ale vyjadřovat i písemný dokument, který znázorňuje stávající strukturu nějakého území - např. plán budovy, plán města apod.

Plán může být pouze pouhá jednoduchá představa v něčí mysli, může se ale jednat i o nějaký písemný dokument, který podle povahy věci může být i velice významný a značně rozsáhlý (např. plán velké vojenské operace nebo plán výstavby přehradní hráze apod.).

Lidská činnost zabývající se tvorbou plánů se pak nazývá plánování, člověk, který se zabývá sestavováním plánů může být označován jako plánovač nebo plánovačka.

Plánovaná ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Plánovaná ekonomika.

Socialistická vláda obecně přiznávala plánům a plánování (na rozdíl od principů trhu a tržní ekonomiky) velký význam. Marxističtí ekonomové a ekonomičtí ideologové věřili (případně byli nuceni předstírat, že tomu věří) tomu, že s pomocí socialistického plánování lze "vědecky" řídit celé hospodářství nejen jednotlivých států, ba i jejich skupin. Plán byl v tomto smyslu také jedním z nepřímých ekonomických nástrojů, jímž totalitní státy vědomě manipulovaly s velkými skupinami obyvatelstva. Hospodářské plány byly sestavovány nejen po jednotlivých rocích na mnoho let dopředu, ale hnedle na celé pětiletky - tzv. pětiletý plán, nejen pro jednotlivé výrobní a zemědělské podniky, ale prakticky pro všechna často velmi rozsáhlá odvětví socialistického hospodářství - odtud pak pocházejí pojmy jako je státní plán, plánované hospodářství, nadplán apod.

V celém totalitním státě pak fungoval rozsáhlý aparát plánovačů a plánovacích úřadů na různých úrovních řízení a státní hierarchie, počínaje jednotlivými podniky, přes okresy, kraje až po centrální vládu, ostatně Státní plánovací komise byl v někdejší ČSSR velmi významný orgán centrální státní správy s působností na úrovni ministerstva v jehož čele stál místopředseda vlády.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

I v osobním životě jednotlivců se s plánováním setkáváme dost často, příkladem budiž dodnes živý termín plánované rodičovství. Plánovat lze jistě ledacos, třeba dovolenou, svatbu, stavbu domu, koupi auta či narození dítěte.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]