Maxthon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maxthon
Logo
Vývojář Maxthon International
Aktuální verze
Operační systém Windows, Android, Mac, iOS, Windows Phone, Linux
Typ softwaru webový prohlížeč
Licence freeware
Lokalizace česká
Web cs.maxthon.com
Český web www.maxthon.cz

Maxthon (celým jménem Maxthon Cloud, dříve známý jako MyIE) je svobodný multiplatformní webový prohlížeč vyvíjený společností Maxthon International. Podle statistik byl k roku 2011 šestým nejpoužívanějším prohlížečem celosvětově.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

MyIE[editovat | editovat zdroj]

První verze prohlížeče vyvíjené v letech 2002 - 2006 nesly název MyIE. Tato původně nadstavba webového prohlížeče Internet Explorer byla postavena na vykreslovacím jádře Trident.

Maxthon Classic (verze 1) a Maxthon 2[editovat | editovat zdroj]

V červenci roku 2006 byl prohlížeč přejmenován na Maxthon. Začal být postupně vyvíjen jako samostatný webový prohlížeč. Kromě vykreslovacího jádra Trident bylo ve verzi 1.x možné použít i jádro Gecko (používané například v prohlížeči Mozilla Firefox) avšak pouze s experimentální podporou. Maxthon byl první prohlížeč, který umožnil synchronizaci záložek (oblíbených položek) napříč platformami (od verze 1.3.1 vydané v roce 2005).[2] Jako první také začal používat karty (záložky/panely) v dnešní době (prosinec 2014) zcela běžné ve většině konkurenčních webových prohlížečů. Oproti nim přidává Maxthon ještě poměrně velké množství voleb pro nastavení uživatelského rozhraní.

Maxthon 3 v testu Acid3

Maxthon 3[editovat | editovat zdroj]

Od třetí verze vydané v roce 2009 Maxthon přidal podporu vykreslovacího jádra WebKit (používaného například v prohlížečích Safari nebo Google Chrome). Dočkal se modernějšího vzhledu a mnoha rozšiřujících funkcí, například blokování reklam, skinovatelnosti, RSS čtečky, gest myší, nočního režimu, zobrazení videa v samostatném okně, zachytávání obrazovky a dalších. V roce 2011 vyšla verze i pro Amazon Kindle, o rok později pak pro Mac OS.

Maxthon Mobile[editovat | editovat zdroj]

V roce 2010 byla vydána verze pro mobilní telefony pro operační systém Android. V roce 2012 pak přišla verze i pro zařízení s iOS (Apple) a o rok později i pro Windows Phone.

Maxthon Cloud (verze 4)[editovat | editovat zdroj]

Čtvrtá generace prohlížeče Maxthon vydaná v roce 2013 má přívlastek Cloud a přináší ještě větší míru využívání vzdáleného úložiště jak pro synchronizaci různých nastavení mezi zařízeními, tak pro sdílení s přáteli nebo ukládání souborů. Poskytuje také možnost odesílání SMS na telefonní čísla.

Maxthon Nitro[editovat | editovat zdroj]

V roce 2014 byla vypuštěna samostatná větev prohlížeče zaměřená na rychlost a jednoduchost. V prvních alpha verzích nese název MxNitro (Mx jako zkratka pro Maxthon).[3] První oficiálně stabilní verze s označením Nitro (v1.0.0.1000) byla vydána 12. prosince 2014.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TOMÁŠEK, Jan. Jak si vedou alternativní prohlížeče [online]. Mladá fronta a. s. (Živě.cz), 2011-01-07, [cit. 2014-08-31]. Dostupné online. (česky) 
  2. http://cs.maxthon.com/about-us/
  3. http://usa.maxthon.com/mxnitro/cs/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]