Maxthon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Maxthon
Logo
Vývojář Maxthon International
Aktuální verze
Operační systém Windows, Android, Mac, iOS, Windows Phone, Linux
Typ softwaru webový prohlížeč
Licence freeware
Lokalizace česká
Web cs.maxthon.com

Maxthon je webový prohlížeč, který byl (ve verzích 1 (tzv. Maxthon Classic) a 2) nadstavbou Windows Internet Explorer přesněji jádra tohoto prohlížeče (Trident). Do července 2006 byl označovaný jako MyIE. Ve verzi 1.x šlo použít i jádro Gecko (používané například v prohlížeči Mozilla Firefox) avšak pouze s experimentální podporou. Podle statistik byl k roku 2011 šestým nejpoužívanějším prohlížečem celosvětově.[1]

Verze Maxthon 3 již přestala být vázaná pouze na Trident (IE), ale jako hlavní začala využívat jádro WebKit používané například v Apple Safari a Google Chrome. Jedná se o prohlížeč s množstvím rozšiřujících funkcí (například: blokování reklam, skinovatelnost, RSS čtečka, gesta myší, noční režim, video do samostatného okna, zachytávání obrazovky atp.). Maxthon byl také první prohlížeč, který podporoval synchronizaci oblíbených/záložek (Maxthon 1.3.1 - rok 2005).[2] Maxthon na rozdíl od Internet Exploreru obsahuje poměrně velké množství voleb pro nastavení uživatelského rozhraní.
Prohlížeč pracuje s takzvanými záložkami (kartami/panely) - to znamená že v jednom okně Maxthonu můžete mít najednou otevřeno i několik desítek webových stránek.

Maxthon 3 v testu Acid3

V roce 2010 odstartovala také verze pro mobilní telefony označovaná jako Maxthon Mobile pro Android. V roce 2012 pak přišla verze i pro systémy s iOS od společnosti Apple. A později i přímo pro Mac OS X.

Maxthon umožňuje synchronizaci i mezi jinými prohlížeči Maxthon, případně samostatnou aplikací pouze na poznámky nazvanou SkyNote.

Maxthon je dostupný také pro Kindle, BlackBerry a set-top boxy (TV). Pro děti je určená verze Kid-Safe, kterou najdete na Andoidu i iPadu.

Maxthon Cloud

Čtvrtá verze prohlížeče Maxthon má přívlastek Cloud a přínáší ještě větší míru využívání vzdáleného úložiště jak pro synchronizaci různých nastavení mezi zařízeními, tak pro sdílení s přáteli nebo ukládání souborů. Poskytuje také možnost odesílání SMS na telefonní čísla.

Maxthon Nitro

V roce 2014 byla vypuštěna samostatná větev prohlížeče zaměřená na rychlost a jednoduchost. V prvních alpha verzích nese název MxNitro (Mx jako zkratka pro Maxthon).[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TOMÁŠEK, Jan. Jak si vedou alternativní prohlížeče [online]. Mladá fronta a. s. (Živě.cz), 2011-01-07, [cit. 2014-08-31]. Dostupné online. (česky) 
  2. http://cs.maxthon.com/about-us/
  3. http://usa.maxthon.com/mxnitro/cs/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]