Louis Leakey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Louis Leakey
Narození 7. srpna 1903
Kabete, Keňa
Úmrtí 1. října 1972
Londýn, Velká Británie
Alma mater St John's College
Manžel/ka Mary Leakey
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louis Seymour Bazett Leakey (L. S. B. Leakey) (7. srpna 19031. října 1972), britský antropolog, paleontolog, a soc. antropolog, narozen v Africe. Kurátor muzea v Nairobi. Při výzkumech v Tanzanii 1959 nalezl pozůstatky více než stovky hominidů. V rokli Olduvai objevil se svou ženou Mary Douglas Leakeyovou (1908-1996) kosterní pozůstatky primáta, později nazvaného Australopithecus boisei, 1964 objevil první kosterní pozůstatky jedince druhu Homo habilis. V jeho práci pokračuje syn Richard Leakey.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Louis se narodil v Keni anglickým misionářům. Nejprve navštěvoval anglickou školu ve městě Weymouth, a pak univerzitu v Cambridgi. Ve svých vysokoškolských letech byl zraněn, když hrál ragby, a proto dočasně přestal studovat. V této době se chopil příležitosti a připojil se k expedici britského muzea, která jela do Tanzanie sbírat zkameněliny. Později dokončil vysokoškolské vzdělání v oboru antropologie a vrátil se do Afriky(1926).

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Louis Leakey se zaměřil hlavně na rokli v Olduvai, kde spolu se svou manželkou v roce 1931 objevil milion let staré sekery. V polovině roku 1950 se jim podařilo najít působivou sbírku zvířecích fosílií a kamenných nástrojů, ale doposud nenašli žádného hominida. Až v roce 1959 se během expedice podařilo Mary najít lebku Australopitheca boisei. V roce 1961 Louis objevil fosilní exemplář Homo habilis, který je cca. 2 mil. let starý. Následně v roce 1967 objevil pozůstatky jiného hominida, a pak pracoval na výkopech v Kalifornii.

Rokle v Olduvai.

Louis Leakey zemřel v roce 1972 na infarkt, ale jeho rodina pokračovala ve výzkumech i po jeho smrti.

Významní členové rodiny[editovat | editovat zdroj]

Louis byl ženatý s Mary Leakey, která objevila pozoruhodné fosilní stopy. Stopy jsou obtisknuty v sopečném popele a jsou nejstarším známým dochovaným důkazem o bipedální chůzi. Louis je taky otcem paleontologa Richardy Leakeye a botanika Colina Leakeye. Jeho bratranec, Nigel Gray Leakey, obdržel během druhé světové války Viktoriin kříž.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Ottova všeobecná enciklopedie.Praha 2003, str. 736.
  • Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku anglické a španělské Wikipedie.

Související články[editovat | editovat zdroj]