Louis Leakey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Louis Leakey
Narození 7. srpna 1903
Kabete
KeňaKeňa Keňa
Úmrtí 1. října 1972
Londýn
Velká BritánieGBR Velká Británie
Občanství Keňa
Manželka Mary Leakey

Louis Seymour Bazett Leakey (L. S. B. Leakey) (7. srpna 19031. října 1972), britský antropolog, paleontolog, a soc. antropolog, narozen v Africe. Kurátor muzea v Nairobi. Při výzkumech v Tanzanii 1959 nalezl pozůstatky více než stovky hominidů. V rokli Olduvai objevil se svou ženou Mary Douglas Leakeyovou (1908-1996) kosterní pozůstatky primáta, později nazvaného Australopithecus boisei, 1964 objevil první kosterní pozůstatky jedince druhu Homo habilis. V jeho práci pokračuje syn Richard Leakey.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Louis se narodil v Keni anglickým misionářům. Nejprve navštěvoval anglickou školu ve městě Weymouth, a pak univerzitu v Cambridgi. Ve svých vysokoškolských letech byl zraněn, když hrál ragby, a proto dočasně přestal studovat. V této době se chopil příležitosti a připojil se k expedici britského muzea, která jela do Tanzanie sbírat zkameněliny. Později dokončil vysokoškolské vzdělání v oboru antropologie a vrátil se do Afriky(1926).

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Louis Leakey se zaměřil hlavně na rokli v Olduvai, kde spolu se svou manželkou v roce 1931 objevil milion let staré sekery. V polovině roku 1950 se jim podařilo najít působivou sbírku zvířecích fosílií a kamenných nástrojů, ale doposud nenašli žádného hominida. Až v roce 1959 se během expedice podařilo Mary najít lebku Australopitheca boisei. V roce 1961 Louis objevil fosilní exemplář Homo habilis, který je cca. 2 mil. let starý. Následně v roce 1967 objevil pozůstatky jiného hominida, a pak pracoval na výkopech v Kalifornii.

Rokle v Olduvai.

Louis Leakey zemřel v roce 1972 na infarkt, ale jeho rodina pokračovala ve výzkumech i po jeho smrti.

Významní členové rodiny[editovat | editovat zdroj]

Louis byl ženatý s Mary Leakey, která objevila pozoruhodné fosilní stopy. Stopy jsou obtisknuty v sopečném popele a jsou nejstarším známým dochovaným důkazem o bipedální chůzi. Louis je taky otcem paleontologa Richardy Leakeye a botanika Colina Leakeye. Jeho bratranec, Nigel Gray Leakey, obdržel během druhé světové války Viktoriin kříž.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Ottova všeobecná enciklopedie.Praha 2003, str. 736.
  • Tento článek využívá informace z odpovídajícího článku anglické a španělské Wikipedie.

Související články[editovat | editovat zdroj]