Klášter Sadská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Klášter augustiniánů kanovníků v Sadské u Nymburka
Kostel svatého Apolináře v místě bývalého kláštera
Kostel svatého Apolináře v místě bývalého kláštera
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
MístoSadská, okres Nymburk
Souřadnice
Map
Základní informace
ŘádAugustiniáni kanovníci
Založení1118
Zrušení1362 - kapitula přeložena do Prahy, 1421 - klášter zničen husity
Obnovení-
Mateřský klášterRoudnice nad Labem
Představenýprobošt Ota Pražský
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter v Sadské je někdejší klášter augustiniánů kanovníků, založený roku 1118 při kostele svatého Apolináře. Nacházel se ve městečku Sadskáokrese Nymburk, ve Středočeském kraji. Roku 1421 byl těžce poškozen husity, zachoval se pouze románský kostel.

Historie

Kostel svatého Apolináře v Sadské bývalého kláštera

V roce 1118 založil kníže Bořivoj II. na vrcholu svědeckého kopce v Sadské církevní kapitulu sv. Apolináře. Kapitula je nejvyšší církevní škola a tímto titulem se v tehdejší době honosilo jen několik míst v Českém knížectví. Roku 1120 byl na místě bývalé kaple dokončen kostel svatého Apolináře. Součástí kláštera byly také vinice a později v těchto místech vznikl také strážní hrad s opevněním, později knížecí a královský.[1] Konvent byl osazen řeholníky z kanonie v Roudnici nad Labem.

Za panování Karla IV. roku 1362 byla kanonie ze Sadské přenesena do Prahy k nově založenému kostelu svatého Apolináře na Novém Městě pražském. Iniciátorem přeložení kapituly augustiniánů kanovníků byl první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic.

Kanonie v Sadské zanikla v roce 1420 během husitských válek, kdy řeholníci klášter opustili. Část z nich se uchýlila do Zaháňského kláštera ve Slezsku. Je také možné, že se někteří řeholníci přidali k roudnickým spolubratřím, kteří se uchýlili do Vratislavi. Po husitských válkách již klášter nebyl obnoven.

Jedním z proboštů kláštera byl Ota, pozdější pražský biskup (v letech 1140–1148).

Klášterní knihovna

Klášter měl vlastní knihovnu, z níž se dodnes dochovalo okolo dvaceti rukopisů. Jejich osud později splynul s dějinami knihovny augustiniánské kanonie v Roudnici nad Labem, kam se zřejmě v husitském období dostaly s řeholníky ze Sadské.

Reference

Literatura

  • P. Vlček, P. Sommer, D. Foltýn: Encyklopedie českých klášterů, Praha 1998, s. 632.

Externí odkazy