Kevin Spacey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kevin Spacey
Spacey v dubnu 2009
Spacey v dubnu 2009
Rodné jménoKevin Spacey Fowler
Narození26. července 1959 (64 let)
South Orange, New Jersey, Spojené státy americké
Alma materJuilliard School
Chatsworth High School
Los Angeles Valley College
Aktivní roky1981–dosud
PříbuzníDaniel Fowler (synovec)
Josh Sartain (prasynovec)
Oficiální webkevinspacey.com
Významné roleFrank Underwood v House of Cards
Oscar
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli
1995 - Obvyklí podezřelí
Nejlepší mužský herecký výkon
1999 - Americká krása
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kevin Spacey Fowler, KBE (* 26. července 1959 South Orange, New Jersey, Spojené státy americké) je americký herec, režisér, scenárista a producent. Uznání kritiků se dočkal za roli Verbala Kinta v thrilleru Obvyklí podezřelí, která mu v roce 1996 vynesla Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, a ztvárnění muže, který prochází krizí středního věku, v Americké kráse, za kterou v roce 2000 získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Diváci ho mohou také znát jako kongresmana Francise Underwooda z politického dramatu Dům z karet.

Život a kariéra

Spacey se narodil v New Jersey, od čtyř let nicméně vyrůstal v Kalifornii. Po ukončení střední školy v roce 1977 se snažil prorazit jako komik, nakonec se však přihlásil na prestižní uměleckou školu Juilliard, kde studoval mezi lety 1979 a 1981. Svého profesionální hereckého debutu se dočkal v roce 1981 během New York Shakespeare Festival. O rok později se poprvé objevil na Broadwayi, kde si zahrál roli Osvalda v Ibsenově dramatu Přízraky.

V roce 1986 si vysloužil uznání kritiků za ztvárnění Jamieho v dramatu Cesta dlouhým dnem do noci od Eugena O'Neilla. Jeho otce hrál Jack Lemmon, který se později stal Spaceyho mentorem. Svou první Tony Award získal za hru Lost in Yorkers v roce 1991.

Od konce 80. let se Spacey začal objevovat i ve vedlejších rolích ve filmech. Slávu mu přinesli Obvyklí podezřelí, za které získal Oscara. Následovaly role ve filmech jako Sedm, L. A. - Přísně tajné, Svět podle Prota, Pošli to dál a Superman se vrací. V roce 2000 dostal svého druhého Oscara za Americkou krásu.

V únoru 2003 bylo oznámeno, že se Spacey stane novým uměleckým ředitelem The Old Vic Theatre, jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších londýnských divadel. Spacey se uvázal, že bude divadlo vést minimálně deset let, a slíbil, že on sám bude na jevišti vystupovat. Než v roce 2015 z funkce odstoupil, zahrál si v osmi produkcích a další dvě režíroval. Chváleno bylo především jeho ztvárnění Richarda III. ze stejnojmenné Shakespearovy hry, které se dočkalo 198 představení.

Významnou je také jeho role senátora Franka Underwooda v politickém thrilleru Dům z karet, natáčeném od roku 2013 americkou streamovací společností Netflix. Za tuto roli získal kromě jiných cen Zlatý glóbus.

V roce 2016 mu byl za zásluhy o rozvoj divadelního umění britským následníkem trůnu, princem Charlesem, udělen čestný šlechtický titul.[1]

Osobní život

Absence partnerky, která by Kevina Spaceyho doprovázela na premiéry a předávání cen, vedla některá média ke spekulacím o jeho sexuální orientaci. V reakci na tvrzení Spacey prohlásil: „Nikdy jsem nevěřil, že bych měl kvůli publicitě zveřejňovat svůj osobní život. Nechci to dělat. Nikdy nebudu. Můžou mě pomlouvat, jak se jim zlíbí; můžou spekulovat, jak se jim zlíbí. Já věřím, že existuje soukromý a veřejný život. Každý má právo na soukromý život bez ohledu na profesi.“

V říjnu 2017 herec Anthony Rapp v rozhovoru prohlásil, že ho měl Spacey v roce 1987 sexuálně obtěžovat. Rappovi bylo tehdy 15 let. Spacey odpověděl, že si danou situaci nepamatuje, ale že je Rappovou výpovědí zděšen. „Pokud jsem se choval, jak (on) popisuje, pak mu dlužím svou nejupřímnější omluvu za své vysoce nevhodné opilecké chování,“ řekl. Zároveň dodal, že měl v minulosti vztahy s muži i ženami, ale že v současné době žije jako gay.[2][3] Reakce části veřejnosti na toto doznání (tzv. coming out) byla příkrá. Mimo jiné krátce na to oznámila televizní společnost Netflix, že pozastavuje natáčení seriálu Dům z karet, kde hrál Spacey hlavní roli.[4] Následně byl herec vymazán z už dotočeného filmu All the Money in the World, nahrazen hercem Christopherem Plummerem a film byl stažen z festivalu American Film Institute v Los Angeles. Technicky bylo vymazání provedeno přetočením scén se Spaceym včetně těch, kde účinkoval spolu s jinými herci. Vznikl tak zcela nový film.[5]

Spacey se přátelí s Billem Clintonem, kterého poznal ještě dříve, než se Clinton stal prezidentem. Je také stoupencem Demokratické strany, které do roku 2006 věnoval 42 000 dolarů.

Od roku 2003 žije v Londýně a uvažuje o získání britského občanství.

Vybraná filmografie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kevin Spacey na anglické Wikipedii.

  1. Kevin Spacey is presented with an honorary knighthood by HRH Prince Charles for his services to theatre [online]. Daily Mail, 2016-06-16, rev. 2016-06-17 [cit. 2016-06-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ŠUBRTOVÁ, Nikol. Slavný herec Kevin Spacey se vyoutoval jako gay po aktuálním drsném obvinění ze sexuálního obtěžování. LUI.cz [online]. 2017-10-30. Dostupné online. 
  3. Kevin Spacey Draws Outrage With Response to 'Star Trek' Actor's Sexual Misconduct Allegations. Fortune [online]. [cit. 2017-10-30]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Seriál Domek z karet končí. Netflix stažení populární série oznámil den po zveřejnění skandálu Kevina Spaceyho. iROZHLAS [online]. 2017-10-31 [cit. 2017-10-31]. Dostupné online. 
  5. DVOŘÁK, Stanislav. Kevina Spaceyho vymažou z hotového filmu kvůli obvinění z obtěžování. Novinky.cz [online]. 2017-11-09 [cit. 2017-11-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Šablona:Oscar – nejlepší herec 1981–2000 Šablona:Oscar – nejlepší herec ve vedlejší roli 1981–2000