Hrouzek obecný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHrouzek obecný
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaryby (Osteichthyes)
Podtřídapaprskoploutví (Actinopterygii)
Řádmáloostní (Cypriniformes)
Čeleďkaprovití (Cyprinidae)
Rodhrouzek (Gobio)
Binomické jméno
Gobio gobio
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrouzek obecný

Hrouzek obecný (Gobio gobio) je malá kaprovitá ryba s protáhle vřetenovitým tělem, dosti velkými šupinami a krátkou hřbetní a řitní ploutví. Má hnědavý hřbet s tmavými skvrnami, na bocích má fialové až modré skvrny, ústa má spodní. U úst vyrůstají dva malé vousky, které nataženy dozadu nedosahují k oku. Hrdlo je holé, bez šupin. Žije při dně ve všech typech vod. Tře se v květnu a v červnu, jikry klade do mělčin na kamenech a rostlinách. Mláďata se zdržují v hejnech. Žije v celé Evropě s výjimkou Pyrenejského poloostrova, jižnějších oblastí Itálie (v povodí Pádu), Řecka, Norska, severního Švédska, Finska a Skotska. Je oblíbenou rybou pří nástraze na dravce. Dorůstá nejvýše 15 cm.

Rozlišovací znaky

Hřbetní ploutev má dva až tři tvrdé paprsky a 6 – 8 měkkých větvených paprsků, řitní ploutev dvě nebo tři tvrdé a 5 – 7 měkkých větvených paprsků. V postranní čáře je 38 až 45 šupin.

Má protáhlé válcovité tělo s hranatou hlavou, spodní ústa s jedním párem vousků – nedosáhnou na zadní okraj oka, nahnědlé boky s modrofialovými skvrnkami, výrazné skvrnky na ploutvích, na ocasní ploutvi jsou skvrnky rozptýleny nebo tvoří více než dvě řady. Hrdlo je pokryté šupinami.

Potrava

Potravu si hrouzci hledají na dně a při jejím sběru prohledávají svými spodními ústy škvíry mezi kameny nebo víří a převracejí písek. Aktivní jsou hlavně přes den.

Živí se především drobnými živočichy jako jsou larvy chrostíků, jepic a pakomárů, nítěnky, drobní vodní korýši (např. blešivec) apod. Místy se zvedají i do sloupce a loví plankton (perloočky). Kromě vodních organismů byl v jejich žaludcích nalezen i detrit a omezený podíl rostlinné složky.

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-03]

Externí odkazy