Havajské království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Havajské království
Aupuni Mōʻī o Hawaiʻi
1795–1893 Havajská republika 
USA 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Hymna: [[|Hawaii Pono'i]]
Motto: Ua Mau ke Ea o ka ʻĀina i ka Pono
geografie
Mapa
hlavní město:
Lahaina (do 1845)
Honolulu (od 1845)
obyvatelstvo
státní útvar
vznik:
1810 sjednocení Havajských ostrovů
zánik:
1893 svržení monarchie
Státní útvary a území
Předcházející:
Nástupnické:
Havajská republika Havajská republika
USA USA

Havajské království byl stát rozkládající se na Havajských ostrovech mezi lety 17951893. Království bylo založeno náčelníkem Kamehameha po dobytí většiny Havajských ostrovů v roce 1795 a připojením ostrova Kauai v roce 1810. Havajské království zaniklo v roce 1893 vlivem Spojených států, jež podporovaly vzbouřené plantážníky, a o rok později byla monarchie zrušena a na místo ní byla vyhlášena republika.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznik[editovat | editovat zdroj]

V roce 1778 ostrovy objevil pro evropskou civilizaci James Cook. Během návštěvy Jamese Cooka na Havaji, abdikoval náčelník Havajských ostrovů. Během mocenských bojů o uvolněné místo a snahy Cooka byl Cook zabit. V následujícím období v letech 17801795 se v průběhu několika bitev podařilo ovládnout ostrovy náčelníkovi Kamehamehaovi. Po ovládnutí ostrovů a násilném připojení ostrova Kauai v roce 1810 sjednotil všechny ostrovy v Havajské království a sebe prohlásil králem Kamehameha I. (označovaným také jako Král Kamehameha velký - anglicky King Kamehameha the Great). Oficiální titul havajských králů zněl Král Havajských ostrovů.

Král Kamehameha III. vyslal diplomatické delegace do USA a Evropy aby dosáhl oficiálního uznání Havajského království jako suverénního státu. 28. listopadu 1843 byla vydána společná Britsko-francouzská proklamace, podepsaná britskou královnou Viktorií a francouzským králem Ludvíkem Filipem a uznávající Havajské království jako nezávislý stát. To se tak stalo prvním mimoevropským státem pod domorodou vládou, který byl všeobecně uznán. Od té doby se také slaví 28. listopadu Den havajské nezávislosti.

Upevňování pozice USA[editovat | editovat zdroj]

V roce 1872 zemřel bez dědice poslední havajský král Kamehameha V. z Dynastie Kamehameha a králem byl zvolen jeho bratranec Lunalilo. Král Lunalilo však po roce taky zemřel bez dědice a tak se havajským králem stal Kalākaua, který byl v předchozí volbě jedním ze dvou kandidátů.

Na Havajských ostrovech se usazovalo mnoho amerických plantážníků, misionářů a obchodníků. Proto také roce 1875 podepsala Havaj s USA vzájemnou obchodní dohodu, díky níž se cukrová třtina mohla do USA dovážet bezcelně a za dvanáct let bylo USA uděleno právo opevnit námořní základnu Pearl Harbor nedaleko Honolulu. Král Kalākaua byl za přispění Američanů v roce 1887 donucen vzdát se části svých pravomocí a ustanovit konstituční monarchii, kterou pak mohli američtí plantážnící snadno ovládnout. Jelikož však král se svou ženou neměli žádné děti a tak se po jeho smrti v roce 1891 havajskou královnou stala králova sestra Liliuokalani.

Zánik[editovat | editovat zdroj]

Krátce před nástupem královny Liliuokalani zrušil McKinleyův sazebník obchodní výsady Havaje, jelikož zrušil clo pro všechny země, které obchodovaly s cukrovou třtinou. To pochopitelně vadilo bílým plantážníkům, kteří v roce 1893 vyvolali vzpouru, která svrhla královnu Liliuokalani a moci se chopil Výbor občanské bezpečnosti a proamerické síly povolaly námořní pěchotu, aby podpořila převrat a výbor požadoval připojení k USA. Prezident Grover Cleveland, který nebyl zastáncem amerického expansionismu, ale vyslal na ostrovy komisaře, který dospěl k názoru, že svržení královny bylo protiprávním aktem a pro připojení Havaje k USA jsou jen přistěhovalci a plantážníci a nikoli sami domorodí obyvatelé. Vzbouřená provizorní vláda ale odmítla Clevelandův návrh, aby se královna opět ujala vlády a 4. července 1894 vyhlásila Havajskou republiku. V lednu 1895 se několik stovek loajálních royalistů pokusilo svrhnout nelegitimní republikánskou vládu, ale po pár dnech bylo povstání potlačeno.[1] V roce 1898 americký Kongres schválil anexi Havaje.

Seznam havajských králů[editovat | editovat zdroj]

Král Kamehameha I. nazývaný "Velký"

Dynastie Kamehameha

Dynastie Kalaimamahu

Dynastie Kalākaua

Pretendenti trůnu:

Dynastie Kalākaua

Dynastie Kawānanakoa

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Promonarchii.cz: Havajské království