Evropská investiční banka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Evropská investiční banka (Lucemburk)

Evropská investiční banka (anglicky: European Investment Bank) byla vytvořena v roce 1958 na základě Římských smluv[1] jako finanční instituce Evropského hospodářského společenství. Má formu akciové společnosti a jejími členy a zároveň akcionáři jsou členské státy EU. Jejím hlavním účelem je poskytování dlouhodobých půjček na kapitálové investice subjektům ze soukromého i veřejného sektoru, včetně bank. Půjčuje zpravidla na projekty, jejichž náklady přesahují 25 mil. EUR do výše 50 % celkových nákladů na projekt. Evropská investiční banka sídlí v Lucemburku.

V roce 2007 dosáhl objem půjček 47,8 miliardy EUR, což je více než dvojnásobek daleko známější Světové banky. Z tohoto objemu bylo 41,4 miliardy půjčeno do států Evropské Unie, a 6,4 miliardy EUR do rozvojových zemí.

EIB a Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Podíl ČR činí 1,259 mld. EUR, což jí dává váhu hlasu ve výši 0,764%. V Radě guvernérů, nejvyšším řídícím orgánu EIB, zastupuje Českou republiku ministr financí. Členem Správní rady banky za ČR je Ing. Zdeněk Hrubý.

V letech 1992-2007 poskytla EIB subjektům na území ČR úvěry v souhrnné výši cca 9,3 miliardy EUR, z nichž největší část šla na výstavbu dopravní infrastruktury (přes 40 % z objemu všech půjček) a do automobilového průmyslu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Založení EIB upravují články 129 a 130

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]