Chicagská škola (sociologie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Chicagská škola je označení myšlenkového proudu v sociologii, který se začal utvářet ve 20. letech 20. století na univerzitě v Chicagu. Mezi profesionální zájmy autorů hlásících se k této škole patřila především sociologie města a kriminologie. Chicagská škola je též proslulá svým pozitivistickým přístupem k poznání a tvůrčím experimentováním s výzkumnými metodami: chicagští badatelé významně rozvinuli např. metodologii terénního výzkumu, přímého pozorování nebo koncept případových studií. Badatelé chicagské školy se také jako první zabývali výzkumem veřejného mínění v dnešním slova smyslu.

Do chicagské sociologické školy bývají řazeni Robert Ezra Park, Ernest Burgess, Ruth Shonle Cavan, Edward Franklin Frazier, Everett Hughes, Roderick D. McKenzie, George Herbert Mead, Walter C. Reckless, Edwin Sutherland, William I. Thomas, Frederick M. Thrasher, Louis Wirth, Florian Znaniecki a další.

Chicagská univerzita samotná má velký význam zejména pro americkou sociologii – v roce 1892 zde byla založena vůbec první katedra sociologie ve Spojených státech (v jejím čele stanul Albion Small) a o tři roky později tu také začal vycházet první americký sociologický časopis American Journal of Sociology.