Ceaușescův projev ze dne 21. srpna 1968
Ceaușescův projev ze dne 21. srpna 1968 bylo veřejné vyjádření Nicolae Ceaușesca, generálního tajemníka Komunistické strany Rumunska a předsedy Státní rady Rumunska, v němž důrazně odsoudil invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. V noci z 20. na 21. srpna 1968 překročilo pět států Varšavské smlouvy (Sovětský svaz, Bulharsko, Maďarsko, Východní Německo a Polsko) hranice Československa ve snaze potlačit reformní ideologii Alexandra Dubčeka, prvního tajemníka Komunistické strany Československa.
Dne 21. srpna v jednom ze svých nejslavnějších projevů[1] Ceaușescu s odvahou veřejně před 100 tisíci účastníky na Palácovém náměstí v Bukurešti odsoudil invazi a prohlásil, že se jedná o „vážnou chybu, která představuje vážné nebezpečí pro mír v Evropě a pro vyhlídky světového socialismu“.[2] Jeho projev byl na domácí i zahraničí scéně vnímán jako odvážné gesto neposlušnosti vůči Sovětskému svazu a stal se součástí snah rumunské vlády od roku 1956 prosadit svou nezávislost vůči Moskvě.
Ceaușescuova reakce upevnila nezávislý hlas Rumunska v následujících dvou desetiletích, zejména proto, že vyzval obyvatelstvo, aby se chopilo zbraní a čelilo jakémukoli podobnému manévru v zemi. Zpočátku se mu dostalo nadšené odezvy, mnoho lidí bylo ochotno přihlásit se do nově zformované polovojenské Vlastenecké gardy.[zdroj?]
Hrozba sovětské invaze
[editovat | editovat zdroj]Protože Moskva nebyla tímto projevem nadšena a Brežněv se obával, že by mohlo dojít k podobné situaci jako v Československu, byla sovětská reakce nejasná. Protože však Ceaușescův projev ukázal Západu, že Rumunsko je jediným socialistickým státem ve východní Evropě, který není přímo součástí sovětského bloku, vyhlásily Spojené státy spolu s Čínou Rumunsku podporu, a zabránily tak sovětskému bloku zahájit invazi. I poté však Brežněv opakovaně kritizoval Ceaușescuovy kroky.
Související články
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ceaușescu's speech of 21 August 1968 na anglické Wikipedii.
- ↑ Conflicted Memories: Europeanizing Contemporary Histories, edited by Konrad H. Jarausch, Thomas Lindenberger, p. 43
- ↑ Apoteoza lui Ceauşescu – 21 august 1968. adevarul.ro [online]. 2012-12-27 [cit. 2024-02-16]. Dostupné online. (rumunsky)
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Ceaușescův projev ze dne 21. srpna 1968 na Wikimedia Commons
- Výňatky z Ceaușescuova projevu z roku 1968 (s anglickými titulky) Archivováno 10. června 2010 na Wayback Machine (rumunsky)
- Ceaușescův projev ze dne 21. srpna 1968 na YouTube