Bronisław Kostkowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Blahoslavený
Bronisław Kostkowski
Fotografie
Fotografie
bohoslovec a mučedník
Narození11. března 1915
Słupsk
Úmrtí27. září 1949 (ve věku 34 let)
koncentrační tábor Dachau
Svátek12. června
Státní občanstvíPolsko
Vyznáníkatolická církev
Blahořečen13. června 1999, Varšava, Jan Pavel II.
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Atributyklerika
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blahoslavený Bronisław Kostkowski (11. března 1915, Słupsk27. září 1942, koncentrační tábor Dachau) byl polský římskokatolický bohoslovec, připravující se ke kněžství. Stal se obětí nacistického pronásledování katolické církve a je uctíván jako blahoslavený mučedník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z rodiny původně usazené nedaleko Chełmna, která se krátce po jeho narození přestěhovala do Bydhošti. Od října roku 1936 studoval bohosloví v kněžském semináři ve Włocławku. O tři roky později přijal nižší svěcení a postoupil k dalšímu studiu. Mezitím však již vypukla druhá světová válka.

Dne 7. listopadu 1939 byl zatčen włocławský pomocný biskup bl. Michał Kozal, spolu s ním rektor semináře Franciszek Korczyński a 22 bohoslovců. Mezi nimi i Bronisław Kostkowski. Byli uvězněni ve velice ubohých podmínkách. Bohoslovcům bylo nabídnuto propuštění, pod podmínkou zřeknutí se dalšího studia a tím i budoucího kněžství. Bronisław Kostkowski takovou nabídku odmítl a byl tedy internován ve zrušeném cisterciáckém opatství v Lądu. Odtud byl transportován do koncentračního tábora Sachsenhausen a 14. prosince 1940 převezen do Dachau. Zde byl zaevidován pod číslem 22828. V jednom z dopisů napsal svým rodičům:

Raději přijmu smrt, než abych se zpronevěřil povolání, které mi Bůh dal.

Beatifikace[editovat | editovat zdroj]

Zemřel vyčerpáním 27. září 1942. Beatifikován byl papežem sv. Janem Pavlem II. 13. června roku 1999 ve skupině 108 polských mučedníků z druhé světové války.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]