Blanka z Artois

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nákres Blančiny pečeti
Příbuzenstvo
otec Robert I. z Artois
matka Matylda Brabantská
I. manžel Jindřich I. Navarrský
dcera Jana I. Navarrská
syn Theobald
II. manžel Edmund Crouchback
syn Tomáš
syn Jindřich
syn Jan
dcera Marie

Blanka z Artois (1248 ?- 2. května 1302 Paříž) byla královnou navarrskou, hraběnkou ze Champagne a z Lancasteru. Je zakladatelkou cisterciáckého kláštera Argensoles u Troyes.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako dcera Roberta, hraběte z Artois, francouzského prince a Matyldy, vnučky římského krále Filipa Štaufského. Roku 1269[1] se provdala za navarrského prince Jindřicha. O rok později při návratu z křížové výpravy zahynul Jindřichův bezdětný starší bratr Theobald[2] a na uprázdněný trůn se usadil Jindřich.

V manželství se narodily dvě děti - syn Theobald a dcera Johana. Po smrti bratra Theobalda († 1273) a otce o rok později se stala tříletá Johana posledním příslušníkem rodu ze Champagne a ovdovělá Blanka regentkou. Oslabené navarrské království lákalo sousední Kastílii a také Aragonii, což podnítilo zájem francouzské koruny. Jednání s Blankou se ujal Karel z Anjou a roku 1275 bylo završeno orleánskou smlouvou, ve které se Blanka vzdala regentství nad Johanou ve prospěch francouzského krále Filipa III. V srpnu 1284 byla Johana provdána za francouzského následníka Filipa[3] a tím se Navarra dostala pod správu francouzské koruny.

Blanka z Artois se roku 1276 znovu provdala za Edmunda, hraběte z Lancasteru, mladšího syna krále Jindřicha III. a porodila mu čtyři děti. I svého druhého muže přežila[4] a zemřela jako žena středního věku v Paříži roku 1302. Byla pohřbena v klášteře klarisek v Aldgate v Londýně,[5] který byl založen jejím druhým manželem Edmundem.[6]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Blanka z Artois ve Wikimedia Commons

  1. a b www.mittelalter-genealogie.de
  2. www.mittelalter-genealogie.de
  3. EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha : Argo, 2003. 420 s. Dále jen Francouzští králové. ISBN 80-7203-465-0. S. 191.  
  4. www.findagrave.com
  5. www.fmg.ac
  6. www.british-history.ac.uk
Předchůdce:
Isabela Francouzská
Znak z doby nástupu Hraběnka ze Champagne
1270 - 1274
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jana I. Navarrská
Předchůdce:
Isabela Francouzská
Znak z doby nástupu Navarrská královna
1270 - 1274
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jana I. Navarrská