Australský dolar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Australský dolar
australian dollar (anglicky)
Země: AustrálieAustrálie Austrálie
NauruNauru Nauru
KiribatiKiribati Kiribati
TuvaluTuvalu Tuvalu
ISO 4217: AUD
Symbol: $; A$; AU$
Dílčí jednotka: cent
Mince: 5, 10, 20, 50 centů; 1, 2 dolary
Bankovky: 5, 10, 20, 50, 100 dolarů

Australský dolar je oficiální měnou Australského svazu (je používán i na australských obydlených zámořských teritoriích: Kokosové ostrovy, Vánoční ostrov a Norfolk) a tří ostrovních států v Pacifiku: Nauru, Kiribati a Tuvalu. Dva z těchto států (Kiribati a Tuvalu) vydávají vlastní mince, které na jejich území kolují společně s australskými mincemi a bankovkami.

ISO 4217 kód této měny je AUD. Pro označení se používá symbol $, často se však doplňuje písmenem (písmeny) na tvar A$ nebo AU$, aby se předošlo záměně s jinou měnou, která se také jmenuje „dolar“. Jedna setina dolaru se jmenuje cent. Někdy je dolar nazýván též „Aussie battler“; v nepříznivém období roků 20012002 se mu někdy přezdívalo „pacifické peso“.

Australský dolar patří mezi celosvětově nejvýznamnější měny. Je šestá nejčastěji obchodovaná měna na světě (po americkém dolaru, jenu, euru, britské libře a kanadskému dolaru). Přibližně 4–5 % celosvětových transakcí je prováděno v australské měně. Australský dolar je oblíbený díky minimálním zásahům australské vlády na zahraničních trzích a stabilnímu ekonomickému a politickému prostředí v Austrálii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V koloniálním období používala Austrálie měnu svého kolonizátora - britskou libru. 4. září 1909 byla ustanovena australská libra, která měla paritní hodnotu k britské libře a dělila se na 20 šilinků nebo 240 pencí.
14. února 1966 vznikl australský dolar, který vyšel z libry v poměru „1 libra = 2 dolary“. Nově vzniklý dolar už používal desítkovou soustavu.

Mince a bankovky[editovat | editovat zdroj]

Nominální hodnoty současných mincí jsou 5, 10, 20 a 50 centů a dále 1 a 2 dolary. V období mezi roky 1966 a 1991 byly v oběhu i mince o hodnotách 1 a 2 centy, pro svou malou kupní hodnotu však byly staženy z oběhu. Na rubové straně všech mincí je vyobrazená australská královna Alžběta II.

Bankovky jsou tištěny v hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. V roce 1988 se stala Austrálie první zemí na světě, která zavedla polymerové bankovky. Všechny dnes platné australské bankovky jsou z polymeru.

PCI: XAU vs AUD[editovat | editovat zdroj]

Personální kompozitní instrument s názvem «&XAUAUD» odráží cenovou dynamiku Zlata vůci Australskému dolaru. Podkladová část tohoto instrumentu obsahuje 1 unce zlata, a kotační - 1 australský dolar. Procentní podíl aktiv instrumentu je vypočítán dle kotací aktiv ke dni vytvoření tohoto PCI. Obchodní instrument &XAUAUD je určen k analýzu a obchodování se Zlatem, kótovaný s australským dolarem. Australská ekonomika je silně závislá na produkci a vývozu drahých kovů, zejména zlata. Sestavením procentního grafu na 2 instrumentech &XAUAUD a XAUUSD v terminále NetTradeX, lze uvidět, že za 5leté období AUD ukázal podstatně menší dynamiku než Zlato vůci USD- zejména od srpna 2010 až do 2013.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]