Arthur Tedder

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Arthur Tedder, Lord Tedder
Air Chief Marshal Arthur Tedder v Itálii, 1943
Air Chief Marshal Arthur Tedder v Itálii, 1943

Narození11. července 1890
Skotsko Glengoyne, Stirlingshire, Spojené království
Úmrtí3. června 1967 (ve věku 76 let)
Anglie Banstead, Surrey
ChoťRosalinde Maclardy (od 1915)
Marie de Seton (od 1943)
DětiJohn Tedder, 2nd Baron Tedder
Richard Tedder
Arthur Richard Brian Tedder
Mina Una Margaret Tedder
RodičeSir Arthur John Tedder a Emily Charlotte Bryson
PříbuzníRobin Tedder, 3rd Baron Tedder[1], Andrew Jonathan Tedder[1] a Anne Rosalinde Tedder[1] (vnoučata)
Civilní činnostkancléř Univerzity v Cambridge
místopředseda rady guvernérů BBC
předseda správní rady Standard Motor Company
Vojenská kariéra
HodnostMarshal of the Royal Air Force (Maršál Royal Air Force)
Doba služby1914–1951
SloužilSpojené královstvíSpojené království Spojené království
SložkaVlajka Britské armády Britská armáda
Vlajka Royal Air Force Royal Air Force
JednotkaDorsetshire Regiment
Royal Flying Corps
Velel70. peruť RFC
67. peruť RFC
38. křídlo RAF
207. peruť RAF
No. 2 Flying Training School
Air Armament School Eastchurch
Royal Air Force Far East Command
RAF Middle East Command
Mediterranean Air Command/Mediterranean Allied Air Forces
Royal Air Force (náčelník štábu letectva, 1946–1950)
Válkyprvní světová válka
druhá světová válka
Bitvyoperace Crusader
bitva u El Alameinu
kampaň v Tunisku
invaze na Sicílii
vylodění v Itálii
bitva o Normandii
berlínský vzdušný most
VyznamenáníStužka Řádu lázně rytíř velkokříže řádu Lázně
Stužka velkokříže řádu Polonia restituta nositel velkokříže řádu Polonia restituta
Stužka velkřokříže řádu Čestné legie nositel velkokříže řádu Čestné legie
Stužka francouzského Válečného kříže 1939–1945 Croix de guerre 1939–1945
Stužka Legion of Merit (Chief Commander) vrchní komandér Legion of Merit
Stužka belgického Croix de guerre (1944) Croix de guerre (Belgie)
Stužka Kutuzovova řádu první třídy Řád Kutuzova I. třídy
Stužka italské Medaglia d'argento al valor militare Stříbrná medaile za vojenskou chrabrost
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Maršál Royal Air Force Arthur William Tedder, první baron Tedder, GCB (11. července 18903. června 1967) byl důstojníkem britské armády a později Royal Air Force.

Mládí a první světová válka

Po absolvování studia historie na Magdalene College univerzity v Cambridge v roce 1913 a krátkém působení v britské koloniální správě na Fidži se po vypuknutí první světové války vrátil do Evropy, aby nastoupil aktivní službu v armádě, jejímž dobrovolným záložním důstojníkem se stal během svých vysokoškolských studií. Po krátké týlové službě v hodnosti poručíka Dorsetshirského pluku, během níž jej nebojové zranění kolene učinilo nezpůsobilým k frontové službě u pěchoty, zažádal o přeložení k Royal Flying Corps, jehož příslušníkem se stal v lednu 1916. Od července 1916 začal působit jako pilot 25. peruti RFC na západní frontě a postupně začal zastávat různé velitelské funkce u jednotek letectva. Válku zakončil v dočasné válečné hodnosti podplukovníka Royal Air Force a funkci velitele křídla.

V meziválečné době pokračoval ve službě u Royal Air Force (zpočátku v hodnosti majora, od srpna 1919 změněné na Squadron Leader v souvislosti s novým označením hodností RAF), jak při velení jednotkám, tak ve štábech. Vystudoval také Štábní akademii Královského námořnictva a Imperial Defence College a působil následně jako zástupce velitele Štábní akademie RAF. V roce 1934 byl povýšen do hodnosti Air Commodore a začal působit ve funkci ředitele leteckého výcviku RAF. Po krátkém působení jako velitel sil RAF na Dálném východě byl v roce 1937 povýšen do hodnosti Air Vice Marshal (odpovídá přibližně generálmajorovi) a pověřen řízením technického výzkumu a rozvoje na ministerstvu letectví.

Druhá světová válka

Po vypuknutí druhé světové války působil nejprve od konce listopadu 1940 jako zástupce velitele britských leteckých sil na Středním východě, jímž byl Air Chief Marshal Arthur Longmore, v hodnosti Air Marshal, a posléze v červnu 1941 jej v jejich čele vystřídal. V červenci 1942 byl povýšen do hodnosti Air Chief Marshal.

Jako velitel leteckých sil na severoafrickém bojišti dohlížel na zefektivnění jak jejich struktury, tak operačních postupů, například při použití koncentrovaného kobercového bombardování omezeného úseku fronty k taktické podpoře pozemních sil, kterému se v dobovém tisku začalo říkat Tedder Carpet (Tedderův koberec). Vzdušné síly pod jeho velením se podílely například na spojeneckém úspěchu v druhé bitvě u Alameinu.

V únoru 1943 převzal velení spojeneckých vzdušných sil ve Středomoří, jako podřízený Dwighta D. Eisenhowera coby vrchního spojeneckého velitele na tomto bojišti, a v jejich čele se podílel na vyloděních na Sicílii a v Itálii.

Během podpisu německé kapitulace v Berlíně. (Tedder sedící uprostřed, vpravo stojící maršál SSSR Žukov)

V době příprav operace Overlord byl jmenován zástupcem vrchního velitele spojeneckých expedičních sil (jímž byl generál Eisenhower se kterým již předtím Tedder úspěšně spolupracoval ve Středomoří) pro letecké operace, a v této funkci koordinoval vzdušnou podporu operace poskytovanou jak taktickými Spojeneckými expedičními letectvy, podřízenými leteckému maršálu Leigh-Mallorymu, tak i nasazení strategických bombardovacích sil Bomber Command RAF (ACM Arthur Harris) a 8. letecké armády USAAF (genpor. Jimmy Doolittle) při podpoře přípravy vyloďovacích operací a bojů o Normandii, například během operací Goodwood a Cobra. Jako zástupce generála Eisenhowera také spolupodepsal kapitulační akt Německa během ceremonie v Berlíně coby představitel ozbrojených sil západních spojenců.

Po válce

V září 1945 byl povýšen do hodnosti Marshal of the Royal Air Force a v lednu 1946 vystřídal Charlese Portala ve funkci náčelníka generálního štábu RAF. V únoru 1946 mu také byl udělen šlechtický titul baron Tedder z Glenguin v hrabství Stirling. Ve funkci náčelníka štábu letectva se mu podařilo zvětšit početní stavy Fighter Command a v době počínající studené války se Royal Air Force pod jeho velením účastnilo berlínského vzdušného mostu. V roce 1950 byl pověřen velením Štábní delegace britských ozbrojených sil ve Washingtonu a v roce 1951 odešel do výslužby.

V následujícím civilním životě pracoval jak v neziskovém sektoru, například v oblasti rozvoje univerzitního vzdělávání a jako člen rady guvernérů BBC, tak v postavení předsedy dozorčí rady Standard Motor Company. Zemřel na následky Parkinsonovy choroby v roce 1967.

Externí odkazy

  1. a b c Darryl Roger Lundy: The Peerage.