Alcuin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alcuin (uprostřed)

Alcuin (Alkuin, Alch-wine, angl. Ealtwine (přítel chrámu)) (735, Northumbria801/804, Tours) byl anglický filozof, anglosaský mnich, odchovanec yorské školy, učitel a rádce Karla Velikého, pak opat v Tours.

Zakladatel a organizátor středověkého školství. Alcuin se roku 796 stal opatem v klášteře sv. Martina v Tours.

Až do doby Karla Velikého církev podle formule Augustinova Božího státu ignorovala světský stát a jeho zřízení; až za velikého franského krále došlo k spolupráci a oboustranně prospešné vzájemné podpoře, která umožnila rozkvet scholastické filozofie.

Alcuin je vlastním zakladatelem scholastiky. Karel Veliký, který se zhrozil z všeobecné nevzdělanosti panující v jeho říši (viz Franská říše), začal zakládat školy a pozval na ně vynikající cizince. Alcuin byl mezi nimi nejznamenitějším. Zorganizoval vzornou klášterní školu v Tours, která udala směr celému středověkému školství a vzdělání.

Ač Alcuin budoval dvorní školu, dal jí církevní charakter. Začal oddělením dialektiky od svobodných umění a udělal z ní speciální vědu nepřímo ztotožňovanou s filozofií jako se schopností systematizovat problémy víry. Je to latinskynaturarum inquisitio, rerum humanarum divinarumque cognitio quantum homini possibile est aestimare. (zkoumání přírody a poznání věcí lidských i božích, nakolik je toho člověk schopen)