Přeskočit na obsah

Jezuitský kostel (Innsbruck): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Nová stránka: {{Infobox - kostel | obrázek = IMG 9037-Innsbruck.JPG | popisek = }} '''Jezuitský kostel ''' je římskokatolický kostel v Innsbrucku. Nachází se nedaleko Staré univerz…
 
mBez shrnutí editace
Řádek 5: Řádek 5:
'''Jezuitský kostel ''' je římskokatolický kostel v [[Innsbruck]]u. Nachází se nedaleko Staré univerzity, východně od Starého Města. Je zasvěcený svaté Trojici.
'''Jezuitský kostel ''' je římskokatolický kostel v [[Innsbruck]]u. Nachází se nedaleko Staré univerzity, východně od Starého Města. Je zasvěcený svaté Trojici.


Byl postaven na místě předchůdců v letech 1627-1646 Karlem Fontanerou a Christophem Gumppem mladším. Fasádní věže [[Friedrich Schachner|Friedricha Schachnera]] zaplatil v roce 1901 [[Johann von Sieberer]]. Kostel je považován za ranou barokní práci. Modely pro kupolu byly [[Il Gesù]] v Římě a nová budova katedrály v Salcburku. Typická je přísná struktura přední linie.
Byl postaven na místě předchůdců v letech 1627-1646 Karlem Fontanerou a Christophem Gumppem mladším. Fasádní věže [[Friedrich Schachner|Friedricha Schachnera]] zaplatil v roce 1901 [[Johann von Sieberer]]. Kostel je považován za ranou barokní práci. Modely pro kupoly byly [[Il Gesù]] v Římě a nová budova katedrály v Salcburku. Typická je přísná struktura přední linie.


Od roku 1575 zde bylo uloženo tělo sv. Pirmina, který se také stal patronem města. Původně pochází z opatství Hornbach, jehož poslední opat [[Anton von Salm]] zachránil památku roku 1558 při zrušení kláštera. Poté byla relikvie převezena do Innsbrucku, kde je dnes v moderní schráně.
Od roku 1575 zde bylo uloženo tělo [[Pirmin|sv. Pirmina]],<ref>Saint Pirminius, Eckhard Hauswald, Scarapsus, Hahnsche Buchhandlung, 2010, s. ix</ref> který se také stal patronem města. Původně pochází z opatství Hornbach, jehož poslední opat [[Anton von Salm]] zachránil památku roku 1558 při zrušení kláštera. Poté byla relikvie převezena do Innsbrucku, kde je dnes v moderní schráně.

Varhany postavila v roce 1959 firma E. F. Walcker & Cie.. Dispozice pochází od Antona Heillera. Nástroj má 34 registrů. V rámci rekonstrukce v roce 2004 a v letech 2007-2008 byla dispozice mírně změněna.

Jedenáct členů knížecího rodu je pohřbeno v kryptě, včetně arcivévody [[Leopold V. Habsburský|Leopolda V.]], jeho manželky [[Klaudie Medicejská|Claudie de Medici]] a jeho synů [[Ferdinand Karel Tyrolský|Ferdinanda Karla]] a [[Zikmund František Tyrolský|Sigismunda Franze]]. Teolog [[Karl Rahner]] je zde také pohřben.<ref>Albert Raffelt,Hansjürgen Verweyen, Karl Rahner, C.H.Beck, 1997, s. 135</ref>


== Reference ==
== Reference ==

Verze z 29. 1. 2018, 15:42

Jezuitský kostel
Místo
StátRakouskoRakousko Rakousko
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevkatolicismus
ZasvěceníNejsvětější Trojice
Architektonický popis
Stavební slohbarokní architektura
Výstavba1676
Další informace
AdresaKarl-Rahner-Platz, Innsbruck, RakouskoRakousko Rakousko
Oficiální webOficiální web
Kód památky64205
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jezuitský kostel je římskokatolický kostel v Innsbrucku. Nachází se nedaleko Staré univerzity, východně od Starého Města. Je zasvěcený svaté Trojici.

Byl postaven na místě předchůdců v letech 1627-1646 Karlem Fontanerou a Christophem Gumppem mladším. Fasádní věže Friedricha Schachnera zaplatil v roce 1901 Johann von Sieberer. Kostel je považován za ranou barokní práci. Modely pro kupoly byly Il Gesù v Římě a nová budova katedrály v Salcburku. Typická je přísná struktura přední linie.

Od roku 1575 zde bylo uloženo tělo sv. Pirmina,[1] který se také stal patronem města. Původně pochází z opatství Hornbach, jehož poslední opat Anton von Salm zachránil památku roku 1558 při zrušení kláštera. Poté byla relikvie převezena do Innsbrucku, kde je dnes v moderní schráně.

Varhany postavila v roce 1959 firma E. F. Walcker & Cie.. Dispozice pochází od Antona Heillera. Nástroj má 34 registrů. V rámci rekonstrukce v roce 2004 a v letech 2007-2008 byla dispozice mírně změněna.

Jedenáct členů knížecího rodu je pohřbeno v kryptě, včetně arcivévody Leopolda V., jeho manželky Claudie de Medici a jeho synů Ferdinanda Karla a Sigismunda Franze. Teolog Karl Rahner je zde také pohřben.[2]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jesuitenkirche (Innsbruck) na německé Wikipedii.

  1. Saint Pirminius, Eckhard Hauswald, Scarapsus, Hahnsche Buchhandlung, 2010, s. ix
  2. Albert Raffelt,Hansjürgen Verweyen, Karl Rahner, C.H.Beck, 1997, s. 135